洋松街12號係大角咀一幢典型單幢舊樓,1970年入伙,全幢只有5個單位,實用面積約270呎。位置喺洋松街,步行往旺角站約6分鐘,日常出入主要靠港鐵同區內小巴。大角咀本身係舊區,周邊民生商店、街市同食肆選擇唔少,生活所需基本上行幾分鐘就搵到。56年樓齡加上極細規模,意味住戶要自行處理大廈維修同清潔事宜,無管理處、無會所。醫療配套係比較突出嘅一點,附近診所同廣華醫院都在短距離內。適合預算有限、追求市區方便、唔介意舊樓嘅單身人士或年輕夫婦。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
旺角站步行約6分鐘,行經洋松街轉出新填地街就到,路程尚算直接。大角咀一帶有多條小巴線來往旺角、奧運站及深水埗,巴士方面可以行去旺角道或亞皆老街搭車,選擇算多。實際通勤上,返中環、金鐘可以搭港鐵約15-20分鐘,返觀塘或尖沙咀都係一程車。不過相比真正旺角核心地段嘅樓,洋松街位置偏離彌敦道主軸,步程多幾分鐘,夜晚返屋企條街相對靜啲。
大角咀生活配套成熟,洋松街附近有唔少街坊食肆、茶餐廳同雜貨舖,買餸可以去大角咀街市或晏架街街市,步行約5-8分鐘。超市方面,惠康同百佳喺區內都有分店。醫療配套係亮點,步行距離內有多間私家診所,廣華醫院亦僅約1公里,睇醫生或急症都好方便。不過要留意,1.5公里範圍內無大型康樂設施或運動中心,想做運動要去旺角或奧運站一帶。整體嚟講,日常起居飲食方便,但休閒娛樂選擇有限。
洋松街12號目前放盤叫價約HK$240萬,以實用面積270呎計,折合呎價約HK$8,900。呢個價位喺大角咀單幢舊樓中屬偏低水平,主要反映樓齡高(56年)同規模細(5伙)嘅因素。同區較新嘅單幢樓或大型屋苑如港灣豪庭,呎價普遍過萬,洋松街12號嘅入場門檻相對低,但按揭條件同大廈狀況需要仔細考量。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
旺角站步行約6分鐘,比旺角核心地段嘅樓行多少少,但整體尚算方便。大角咀小巴網絡發達,可以補足港鐵覆蓋。
32校網小學有8間,中學有17間(其中9間Band 1),選擇其實唔少。但校網競爭激烈,加上單位面積細,有小朋友嘅家庭要考慮空間同校網實際情況。
附近診所步行幾分鐘就到,廣華醫院約1公里,睇醫生或急症都好近,係呢個屋苑配套上比較突出嘅一點。
步行範圍內無大型運動中心或體育館,想跑步、游水或做運動通常要行去旺角或奧運站一帶。地區層面有大角咀海濱長廊等戶外空間,但要行遠少少。
洋松街屬於大角咀內街,相比旺角主軸無咁嘈雜,夜晚相對靜局。不過附近未見大型公園或公共休憩空間,想散步要行去大角咀海濱或詩歌舞街休憩處。
最適合預算有限、想以較低門檻入市市區嘅單身人士或年輕夫婦,尤其係唔介意舊樓、願意自行處理大廈事務嘅用家。大角咀位置方便,租務市場活躍,亦適合買入收租嘅投資者。唔適合有小朋友嘅家庭——32校網競爭激烈,附近學校選擇雖多但學位緊張,而且單位空間有限。亦唔適合追求會所設施、新樓質素或管理服務嘅買家。
全幢只有5個單位,屬極細規模單幢樓,通常冇正式管理處或電梯。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主自行協商處理,管理費極低或未有收取。
銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,56年樓齡可能影響按揭成數同還款期(或縮短至20-25年)。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,了解實際可造按揭成數。
洋松街12號只有5伙,規模比同區大部分單幢樓更細。好處係鄰里簡單、私隱度高,但缺點係大廈維修保養要業主自己搞,冇管理公司協助,需要住戶之間有良好溝通。
大角咀屬於舊區,治安整體正常,洋松街一帶以住宅同車房為主,夜晚人流較旺角核心地段少。建議準買家實地視察日間同夜晚環境,了解周邊實際情況。
大角咀街市同晏架街街市都喺步行5-8分鐘範圍內,買新鮮食材方便。區內亦有惠康、百佳等超市,日常買餸選擇充足。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 42.0,公開數據便利度 64.6,中信心,全港參考 54.4
最近港鐵:旺角站,約 6 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:126 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:3 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:138 間Education Bureau
32 校網小學:8 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.2 公里Hospital Authority
最近急症服務:廣華醫院,約 1.0 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:3 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:3 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot