侯王道31-33號位於九龍城傳統街區,1978年入伙,單幢樓設計,全幢僅20個單位,係區內典型嘅小型舊樓。最大賣點係交通同校網——港鐵宋皇臺站步行約2分鐘,出入方便;小學屬41校網,涵蓋多間傳統名校,係家長客嘅熱門選擇。單位實用面積由233呎至330呎,主打細單位,入場門檻相對低,目前放盤叫價約$440萬。不過,生活配套係明顯短板,屋苑本身無會所、無停車場,附近街市同大型超市選擇有限,日常買餸或要行遠少少。樓齡48年,大廈維修及管理由業主自行協商。適合預算有限、重視校網同交通嘅單身人士或年輕夫婦,家庭客要留意單位空間有限。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
宋皇臺站步行約2分鐘直達,屬屯馬綫,來往啟德、鑽石山、土瓜灣以至尖東都非常直接。由宋皇臺站出發,約15分鐘到尖東,約20分鐘到金鐘(需轉乘)。區內另有九龍城傳統小巴網絡,來往旺角、九龍塘等熱點。屯馬綫班次穩定,繁忙時間約3-4分鐘一班。實際生活上,交通算係呢幢樓嘅強項,尤其對於喺九龍區返工嘅人嚟講,通勤時間可控。
九龍城以街坊小店為主,附近有幾間傳統茶餐廳同燒臘舖,但大型超市同街市選擇有限,日常買餸通常要行去九龍城街市(約10分鐘步程)或搭車去樂富廣場。醫療配套反而唔錯,附近有普通科診所,最近急症服務嘅醫院約0.6公里。休憩空間方面,屋苑步行範圍內未見大型公園或公共開放空間,想散步或做運動通常要行遠少少去九龍寨城公園或啟德發展區。整體生活配套以「基本夠用」形容,但唔算方便。
目前市場放盤叫價約$440萬,以實用面積233至330呎計,折合呎價約$13,300至$18,900水平。以九龍城區單幢舊樓而言,呢個叫價屬中低入場門檻,尤其41校網效應支持下,同區細單位放盤向來有價有市。48年樓齡會影響銀行按揭年期,實際成交價有機會因單位狀況而有明顯折讓,準買家需預留裝修預算。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
宋皇臺站步行約2分鐘,屯馬綫直達尖東、鑽石山等地,600米內有超過120個公共交通站點,巴士小巴選擇多,返工通勤好方便。
屋苑本身無會所、無停車場,附近大型超市同街市選擇有限,日常買餸通常要行去九龍城街市或搭車出去樂富,生活上冇咁就腳。
屬41小學校網,涵蓋18間小學,當中包括多間傳統名校,係呢幢樓嘅最大賣點之一。1.2公里範圍內有超過150間學校,校網選擇豐富。
最近普通科診所步行約2分鐘,最近急症醫院約0.6公里,2公里內有17個醫療點,日常睇醫生唔使擔心。
步行範圍內未見大型康樂中心或公共開放空間,想跑步、做運動或散步通常要行去九龍寨城公園或啟德發展區,對追求戶外空間嘅人係一個考慮因素。
最適合預算有限、重視41校網嘅年輕夫婦或單身人士,尤其喺九龍區返工嘅用家——宋皇臺站2分鐘步程,通勤方便。亦適合投資收租,九龍城租務需求穩定。唔太適合追求會所設施、大單位空間嘅家庭客;亦唔適合行動不便者(無電梯、無管理員)。對生活配套要求高嘅人可能要考慮同區大型屋苑如翔龍灣或傲雲峰。
全幢只有20個單位,屬極細規模單幢樓,通常冇正式管理處或電梯。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商處理,管理費極低或未有收取。
可以,但1978年入伙(樓齡48年),銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款。
41校網涵蓋18間小學,包括喇沙小學、瑪利諾修院學校(小學部)、拔萃小學等傳統名校,係九龍區其中一個最受歡迎嘅校網,吸引唔少家長客。
九龍城以街坊小店為主,附近有茶餐廳同燒臘舖,但大型超市選擇有限。日常買餸通常要行約10分鐘去九龍城街市,或搭車去樂富廣場,生活配套屬基本夠用。
單位實用面積233至330呎,空間有限,加上無電梯、無會所,對有小朋友嘅家庭嚟講未必夠用。不過41校網係一大吸引力,如果預算有限又想入名校網,可以考慮。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 49.9,公開數據便利度 65.1,中信心,全港參考 60.6
最近港鐵:宋皇臺站,約 2 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:121 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:1 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:152 間Education Bureau
41 校網小學:18 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.2 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 0.6 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot