福園位於何文田巴芬道,1966 年入伙,全幢只有 16 個單位,係區內典型嘅單幢舊樓。屋苑最大賣點係教育配套——屬 34 小學校網,區內有 18 間小學,1.2 公里範圍內學校多達 232 間,係九龍傳統名校集中地。單位實用面積由 1,040 至 1,098 呎,屬中大型單位,適合家庭客。不過交通係明顯短板,最近港鐵太子站步行約 13 分鐘,日常出入主要靠巴士小巴。樓齡 60 年,無會所、無管理處,大廈維修由業主協商處理。對於重視校網、追求寧靜社區、唔介意舊樓嘅家庭客,福園係值得考慮嘅選擇;但追求交通方便或新樓設施嘅買家就要諗清楚。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
福園最近港鐵係太子站,步行約 13 分鐘,以何文田區嚟講算中等偏遠。實際生活上,巴芬道一帶有多條巴士及小巴路線(如 7B、8、17、18、41、45 等),來往旺角、九龍城、紅磡及港島。返工熱門地區如中環、金鐘,可搭巴士到旺角轉港鐵,全程約 30-40 分鐘。交通方面最大優勢係巴士選擇多,唔使一定靠港鐵;最大代價係落雨或拎重嘢時,行 13 分鐘去太子站會比較吃力。
福園位處何文田住宅區,周邊生活配套以街舖為主。買餸可步行約 10 分鐘到何文田街市或勝利道一帶超市,選擇唔算多但基本夠用。食肆方面,勝利道同窩打老道有茶餐廳、粥麵舖等平民選擇。醫療配套係亮點,九龍醫院距離僅 0.4 公里,急症服務同普通科門診都近,日常睇醫生好方便。休憩空間方面,附近步行範圍內未見大型公園,想散步通常要行遠少少去九龍寨城公園或京士柏遊樂場。
福園目前市場放盤叫價約 HK$1,690 萬至 HK$1,850 萬,以實用面積約 1,040-1,098 呎計,每呎叫價約 HK$15,400 至 HK$17,800。相比同區何文田大型屋苑如皓畋、ONE HOMANTIN 等新樓,福園樓齡高 60 年,叫價明顯較低,但單位實用率高。由於全幢僅 16 伙,放盤極少,業主議價空間有限,市場流通性較低。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
最近港鐵太子站步行約 13 分鐘,日常出入唔算就腳。好在巴芬道一帶巴士小巴路線選擇多,去旺角、九龍城、紅磡都好方便,唔一定要靠港鐵。落雨或拎重嘢時就比較頭痛。
34 小學校網有 18 間小學,1.2 公里範圍內學校多達 232 間,係九龍傳統名校集中地。中學校網屬九龍城區,選擇同樣豐富,係家庭客揀呢度嘅主要原因。
九龍醫院距離僅 0.4 公里,急症服務同普通科門診都好近,2 公里範圍內有 26 個醫療點。日常睇醫生、攞藥都好方便,係呢個屋苑嘅生活優勢之一。
屋苑附近步行範圍內未見大型康樂設施或公園,想跑步、做運動或帶小朋友放電,通常要行遠少少去九龍寨城公園或京士柏遊樂場。何文田區本身以住宅為主,綠化空間唔算多。
何文田區生活配套以街舖為主,買餸要去何文田街市或勝利道超市,選擇一般但基本夠用。食肆集中喺勝利道一帶,以平民茶餐廳為主。整體嚟講生活便利度中規中矩,唔算好豐富但日常所需都應付到。
最適合重視校網嘅家庭客——34 小學校網有 18 間小學,包括陳瑞祺(喇沙)小學、聖羅撒學校等傳統名校,中學校網係九龍城區,選擇豐富。單位實用面積逾千呎,空間充裕。唔太適合依賴港鐵通勤嘅上班族——太子站步行 13 分鐘,每日來回都幾吃力。亦唔適合追求新樓會所、管理服務嘅買家,或預算有限嘅上車客——入場門檻逾千七萬,唔係入門級選擇。
最近港鐵太子站步行約 13 分鐘,的確唔算就腳。但巴芬道一帶巴士小巴路線多,去旺角、九龍城、紅磡都好方便。如果主要靠巴士出入,影響唔大;但日日搭港鐵返工嘅人就覺得遠。
屬 34 小學校網,區內有 18 間小學,包括陳瑞祺(喇沙)小學、聖羅撒學校等傳統名校。中學校網係九龍城區,有多間 Band 1 中學。1.2 公里範圍內學校多達 232 間,係家庭客揀呢區嘅主因。
60 年樓齡,銀行審批按揭時會考慮樓齡同物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至 20-25 年。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,預留較多首期。
全幢只有 16 個單位,通常冇正式管理處,大廈清潔、維修等公共事務由業主共同協商處理。好處係管理費低,壞處係大維修時要業主夾錢,鄰里溝通好重要。
步行範圍內未見大型公園,想散步或帶小朋友放電,通常要去九龍寨城公園或京士柏遊樂場,大約 15-20 分鐘步程。何文田區以住宅為主,綠化空間唔算多。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 45.2,公開數據便利度 64.7,中信心,全港參考 56.9
最近港鐵:太子站,約 13 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:69 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:5 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:232 間Education Bureau
34 校網小學:18 間Education Bureau
最近醫療設施:九龍醫院,約 0.4 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 0.4 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department