嘉福閣位於九龍城福佬村道,1992 年入伙,由嘉華發展,全幢只有 15 個單位,屬市區極細規模單幢樓。單位實用面積由 296 至 311 呎,主打細單位,入場門檻相對親民,目前放盤叫價約 HK$370 萬。最大賣點係校網——小學 41 網有 18 間學校,係九龍傳統名校區,對有小朋友嘅家庭有一定吸引力。交通方面,宋皇臺站步行約 4 分鐘,屬屯馬綫沿線,來往港九新界尚算方便。不過生活配套係明顯弱項,屋苑本身無會所設施,附近步行範圍內嘅商場、街市選擇有限,日常買餸食飯要行遠少少。34 年樓齡喺九龍城區算中等,但 15 伙規模意味大廈管理同維修開支需要業主自行協商。適合重視校網、預算有限嘅上車家庭,或想進駐九龍城區嘅單身用家。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
宋皇臺站步行約 4 分鐘,屬屯馬綫,來往鑽石山、啟德、尖東以至紅磡都算直接。返中環金鐘要喺鑽石山轉觀塘綫再喺九龍塘轉東鐵,或者搭到尖東行去尖沙咀站轉港島綫,大約需時 35-40 分鐘。福佬村道一帶有小巴同巴士路線,主要來往旺角、深水埗及九龍塘,但班次唔算密。整體交通屬「方便但未算極致」,適合屯馬綫沿綫返工嘅用家。
九龍城傳統街區生活配套偏向小店為主,福佬村道附近有少量茶餐廳同雜貨舖,但大型超市同商場要行去九龍城廣場或啟德一帶。買餸可以去九龍城街市,步行約 10-12 分鐘。醫療配套反而唔錯,最近診所僅 0.1 公里,急症服務約 0.6 公里,2 公里內有 19 個醫療點,日常睇醫生好方便。康樂方面較弱,1.5 公里內無大型康樂設施,想跑步做運動通常要搭車去九龍仔公園或啟德發展區。
嘉福閣目前放盤叫價約 HK$370 萬,以實用面積約 300 呎計,叫價呎價約 HK$12,300 水平。相比同區九龍城單幢舊樓,呢個叫價算係中規中矩,未見明顯溢價。34 年樓齡喺九龍城區算中等,但全幢僅 15 伙,市場放盤極少,業主議價空間有限。由於單位細、入場門檻低,對上車客有一定吸引力。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
嘉福閣所屬嘅 41 小學校網係九龍傳統名校區,網內有 18 間小學,包括多間熱門學校。1.2 公里範圍內有 166 間學校,選擇極多,對有小朋友嘅家庭係好大優勢。
屋苑步行範圍內嘅商場同超市選擇有限,日常生活買餸食飯主要靠九龍城街市同區內小店,唔似大型屋苑咁落樓就有超市。想行大型商場通常要行去啟德或九龍城廣場。
最近診所僅 0.1 公里,急症醫院約 0.6 公里,2 公里內有 19 個醫療點,日常睇醫生或緊急情況都好方便,係嘉福閣嘅隱藏優勢。
1.5 公里內無大型康樂設施,想跑步、游水或做運動通常要搭車去九龍仔公園或啟德發展區,日常運動習慣要預交通時間。
1.2 公里內未見大型公共休憩空間或開放空間,福佬村道一屬於舊區街道,綠化空間有限,想散步或放狗要去較遠嘅公園。
宋皇臺站步行約 4 分鐘,600 米內有 108 個公共交通站點,屯馬綫沿綫返工方便。不過去港島要轉兩次車,整體屬「方便但唔係最直接」嘅水平。
最適合重視 41 校網嘅家庭客,尤其係預算有限、想用較低入場費換名校區入場券嘅用家。亦適合單身人士或年輕夫婦,單位 300 呎左右,的骰實用。唔太適合追求會所、商場配套嘅人,或者需要較大生活空間嘅家庭。行動不便者要留意係單幢樓,未必有電梯或管理員。
全幢只有 15 個單位,通常冇正式管理公司,大廈清潔、維修等公共事務由業主共同協商處理。管理費相對大型屋苑低好多,但遇到大型維修(如更換升降機、外牆維修)就要業主夾錢,建議買入前了解大廈維修基金狀況。
41 校網係九龍傳統名校區,網內有 18 間小學,包括喇沙小學、瑪利諾修院學校(小學部)等熱門學校。1.2 公里範圍內更有 166 間學校,涵蓋幼稚園至中學,對有小朋友嘅家庭係好大吸引力。
福佬村道一帶有少量茶餐廳同雜貨舖,但大型超市要行去九龍城廣場或啟德。買餸可以去九龍城街市,步行約 10-12 分鐘。整體生活配套偏向小店模式,唔似大型屋苑咁一站式搞掂。
實用面積由 296 至 311 呎,屬的骰細單位。以 90 年代嘉華發展嘅單幢樓計,實用率一般約 75-80%,內櫳間隔四正,適合單身或二人家庭。不過要留意部分單位可能冇窗台,實際可用空間要實地視察。
41 校網吸引家庭客租務需求,加上放盤極少,租金回報有支持。自住方面,配套一般但交通同校網係優點,適合預算有限嘅上車客。不過樓齡 34 年,按揭年期要留意,建議先向銀行查詢估價。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 42.0,公開數據便利度 64.6,中信心,全港參考 54.4
最近港鐵:宋皇臺站,約 4 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:108 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:1 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:166 間Education Bureau
41 校網小學:18 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.1 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 0.6 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department