福華大廈位於天后清風街,1966 年入伙,單幢 30 伙,係天后一帶典型嘅市區舊樓。最大賣點係交通——港鐵天后站步行約 3 分鐘,來往港島核心商業區好方便。單位實用面積由 308 至 382 呎,屬區內常見嘅上車盤間隔。不過,屋苑本身無會所、無停車場、無管理處,生活配套主要依賴周邊社區設施。樓齡 60 年,大廈狀況同按揭安排係準買家需要認真考慮嘅因素。整體嚟講,呢類單幢舊樓適合追求交通方便、唔介意舊樓同細單位嘅單身人士或年輕夫婦,家庭客就要留意校網同活動空間嘅限制。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
天后站步行約 3 分鐘,係港島綫核心站,返銅鑼灣 2 分鐘、金鐘約 8 分鐘、中環約 10 分鐘。清風街一帶亦有多條巴士線來往港九各區,包括途經東區走廊嘅特快路線。電車站同樣喺附近,提供平價短途選擇。整體交通網絡成熟,通勤時間穩定,係呢個屋苑最突出嘅優勢。唯一要留意係天后站月台較窄,繁忙時間人流較多。
天后清風街一帶以住宅同車房為主,日常生活買餸要行去銅鑼灣街市或維多利亞公園附近嘅超市,步行約 10 分鐘。食肆選擇集中喺電氣道同維園一帶,有茶餐廳、小菜館同幾間連鎖快餐。醫療方面,聖保祿醫院約 0.8 公里,最近急症服務約 1.1 公里,基本醫療支援到位。不過,屋苑附近步行範圍內未見大型公園或公共休憩空間,想散步放鬆通常要行去維多利亞公園(約 0.8 公里)。
福華大廈目前市場放盤叫價約 HK$428 萬,以實用面積 308 呎計,叫價呎價約 HK$13,900。天后區單幢舊樓供應有限,放盤量向來唔多,業主議價空間較窄。60 年樓齡影響銀行按揭審批,實際可造按揭成數同還款期需向多間銀行查詢。同區較新物業如維多利中心叫價明顯較高,福華大廈定位屬區內入門級選擇。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
天后站步行約 3 分鐘,港島綫直達銅鑼灣、金鐘、中環,通勤時間穩定。周邊 600 米內有約 60 個公共交通站點,巴士、小巴、電車選擇多,係呢個屋苑最強嘅生活優勢。
屋苑本身無設施,日常生活買餸、購物主要靠天后及銅鑼灣一帶配套。街市同超市約步行 10 分鐘,唔算話好就腳,但整體生活所需喺合理步行距離內可解決。
所屬 12 小學校網有 14 間小學,包括多間傳統名校,對重視教育嘅家庭有一定吸引力。1.2 公里內有超過 100 間學校,選擇豐富,但實際派位結果需視乎年度競爭。
聖保祿醫院約 0.8 公里,最近急症服務約 1.1 公里,2 公里內有約 10 個醫療點,普通科門診同專科診所選擇足夠,日常醫療需求唔使擔心。
屋苑附近步行範圍內未見大型康樂設施或公共休憩空間,想跑步、放狗或帶小朋友放電,通常要行約 0.8 公里去維多利亞公園。清風街一帶車房同車流較多,環境偏向嘈雜,對聲音敏感嘅人需要留意。
最適合喺港島核心區返工、追求交通方便嘅單身人士或年輕夫婦,尤其係預算有限但想留喺港島嘅上車客。12 校網有唔錯嘅小學選擇,但單位面積有限,有小朋友嘅家庭要考慮空間是否足夠。唔適合追求會所設施、寧靜環境或大單位嘅用家,亦唔適合行動不便者(無電梯,需行樓梯)。
福華大廈屬 1966 年入伙嘅單幢舊樓,全幢 30 伙,通常冇電梯同正式管理處。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商,管理費極低或未有收取。
銀行審批 60 年樓齡物業時會較保守,按揭成數可能低於新樓,還款期或縮短至 20-25 年。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,預算要預鬆啲。
屋苑步行範圍內未見大型公園或公共休憩空間。最近嘅大型公園係維多利亞公園,約 0.8 公里,步行約 10 分鐘,有草地、緩跑徑同泳池,係區內主要休閒去處。
天后站搭港島綫去金鐘約 8 分鐘,去中環約 10 分鐘,班次約 3-4 分鐘一班。繁忙時間月台較多人,但整體通勤時間穩定,係港島返工嘅理想選址。
12 校網有唔錯嘅小學選擇,但單位實用面積只有 308 至 382 呎,空間有限。加上無電梯、無會所、附近公園要行一段路,有小朋友嘅家庭要認真考慮實際生活需要。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 27.6,公開數據便利度 63.1,中信心,全港參考 42.9
最近港鐵:天后站,約 3 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:60 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:1 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:104 間Education Bureau
12 校網小學:14 間Education Bureau
最近醫療設施:聖保祿醫院,約 0.8 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 1.1 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:1 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot