金龍園位於觀塘功樂道,1976 年入伙,由新世界發展,單幢物業提供 160 個單位,實用面積由 556 至 614 呎,主打兩房至三房中細則。屋苑最大特點係教育配套突出——身處 48 小學校網,1.2 公里範圍內有 96 間學校,對有小朋友嘅家庭有一定吸引力。生活配套方面,落山行約 10 分鐘到牛頭角或觀塘市中心,買餸、食飯、商場選擇充足。交通係明顯弱項,最近港鐵牛頭角站步行約 13 分鐘,屬於「可接受但唔就腳」嘅距離。50 年樓齡,單位實用率高,但大廈維修及按揭年期需要留意。適合追求校網、唔介意行路嘅家庭客,唔適合依賴鐵路通勤嘅打工仔。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
最近港鐵係牛頭角站,步行約 13 分鐘,行路速度一般嘅話大約要 10-12 分鐘落山再駁幾分鐘平路。功樂道一帶有小巴來往觀塘市中心及港鐵站,繁忙時間班次尚算密。巴士方面,行出觀塘道或康寧道有多條路線來往港九新界,包括返中環、旺角及荃灣。整體而言,交通唔算方便,尤其拎住嘢或落雨時會覺得吃力,有車家庭會較靈活。
日常生活配套主要依賴觀塘市中心及牛頭角下邨一帶。步行約 10-15 分鐘可達觀塘廣場、APM 及街市,超市、食肆、銀行、診所一應俱全。功樂道本身係住宅區,寧靜但冇商舖,買餸或買日常用品一定要落山。醫療方面,基督教聯合醫院距離約 0.7 公里,步行約 10 分鐘,急症及普通科門診都算就腳。屋苑自設兒童遊樂場及停車場,公共康樂設施則要到觀塘游泳池或公園先有。
金龍園平均呎租約 HK$29/呎/月,以 600 呎單位計月租約 $17,400,在觀塘區單幢樓中屬中位水平。放盤叫價約 $650 萬,以實用 556 呎計約 $11,690/呎,相比同區大型屋苑如德福花園(約 $12,000/呎)略低。50 年樓齡影響銀行估價及按揭成數,實際成交價有機會低於叫價。近期租務成交 1 宗,市場流通性一般。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
最近港鐵牛頭角站步行約 13 分鐘,功樂道係斜路,落山快但上山比較吃力。有小巴接駁,但班次有限。整體通勤時間比觀塘道沿線屋苑多 5-10 分鐘。
48 小學校網有 23 間小學,1.2 公里範圍內多達 96 間學校,由幼稚園到中學選擇極多,係金龍園最突出嘅賣點。
基督教聯合醫院距離約 0.7 公里,步行約 10 分鐘,普通科門診亦在 0.5 公里範圍內。日常睇醫生或急症都算方便,唔使搭車。
功樂道屬住宅區,車流不多,環境算靜。但屋苑 1.2 公里內未見大型公共休憩空間或公園,想散步或放狗要行遠少少到觀塘海濱或佐敦谷公園。
屋苑本身冇商舖,但落山行 10-15 分鐘到觀塘市中心,APM、街市、超市、食肆一應俱全。日常買餸要預來回半小時步程。
屋苑自設兒童遊樂場,但 1.5 公里內冇政府體育中心或泳池。想游水打波要去觀塘游泳池或順利邨體育館,車程約 5-10 分鐘。
最適合有小朋友嘅家庭客,48 校網有 23 間小學選擇,步行範圍內學校密集。亦適合有車家庭,屋苑設有停車場,出入較靈活。唔適合依賴港鐵通勤嘅打工仔——牛頭角站步行 13 分鐘,每日來回行路時間唔少。亦唔適合追求新樓會所嘅買家,50 年樓齡、單幢無會所,配套相對簡單。
步行約 13 分鐘,其中功樂道落山約 5-6 分鐘,再行平路到車站約 7 分鐘。回程上山會更吃力,建議預 15 分鐘以上。有小巴接駁但班次有限。
50 年樓齡,銀行審批按揭時會考慮樓齡及大廈狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,並預留較多首期。
功樂道係觀塘半山住宅區,車流唔多,夜晚幾靜。附近有學校但上課時間影響有限。相比觀塘道沿線,呢度明顯安靜,適合鍾意靜嘅用家。
金龍園係單幢物業,冇大型會所,只有兒童遊樂場同停車場。想用泳池、健身室等設施需要去觀塘區嘅公共體育館或私人會所。
48 校網有 23 間小學,包括觀塘官立小學、聖公會基顯小學等,屬觀塘區內較受歡迎嘅校網。1.2 公里範圍內有 96 間學校,由幼稚園到中學選擇極多。
適合有小朋友嘅家庭,校網好、環境靜、單位實用。但要注意交通唔算方便,如果家長或小朋友需要搭港鐵返學返工,每日行路時間唔少。有車家庭會更靈活。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 49.9,公開數據便利度 65.1,中信心,全港參考 60.6
最近港鐵:牛頭角站,約 13 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:127 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:5 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:96 間Education Bureau
48 校網小學:23 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.5 公里Hospital Authority
最近急症服務:基督教聯合醫院,約 0.7 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot