翡翠閣係太子道西一座單幢舊樓,1973 年入伙,全幢只有 24 個單位,屬何文田區內規模極細嘅住宅。最大賣點係教育配套——位於 41 小學校網,區內有 18 間小學,1.2 公里範圍內學校多達 184 間,係九龍傳統名校集中地。交通方面,步行至宋皇臺站約 6 分鐘,600 米內有 137 個公共交通站點,巴士小巴選擇充足,但港鐵站距離唔算極近。醫療配套係另一亮點,聖德肋撒醫院僅距 0.2 公里,急症服務約 0.4 公里,2 公里內有 16 個醫療點。單位實用面積 696 至 733 呎,屬中大型間隔。樓齡 53 年,無會所設施,適合重視校網、追求實用空間嘅家庭客,但唔適合追求新樓會所或港鐵站上蓋嘅買家。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
最近港鐵係宋皇臺站,步行約 6 分鐘,屬屯馬綫沿線,來往尖東、紅磡、元朗一程直達。太子道西及界限街一帶有多條巴士及小巴路線,600 米內公共交通站點達 137 個,選擇充足。返工熱門地區如中環、金鐘需經宋皇臺站到紅磡轉東鐵綫,或搭巴士過海,通勤時間約 30-40 分鐘。整體交通屬「夠用但唔算極方便」,港鐵站距離比同區新樓略遠。
生活配套以何文田傳統社區格局為主,附近有小型超市、藥房、茶餐廳等基本民生商舖,但大型商場如九龍城廣場或又一城需要搭車或行遠少少。買餸可往九龍城街市或太子道西一帶菜檔。醫療配套係強項,聖德肋撒醫院步行 2-3 分鐘即達,急症室約 0.4 公里,日常睇醫生非常方便。休憩空間方面,屋苑附近步行範圍內未見大型公園或公共開放空間,想散步或做運動通常要行去九龍仔公園或亞皆老街遊樂場。
翡翠閣目前市場放盤叫價約 HK$880 萬,以實用面積 696-733 呎計,推算呎價約 HK$12,000-$12,600。相比同區大型屋苑如皓畋、天鑄等新樓(呎價約 $18,000-$25,000),翡翠閣入場門檻明顯較低。53 年樓齡影響銀行按揭年期,實際成交價可能因單位內部狀況而有較大差異,放盤極少(全幢僅 24 伙),市場流通性有限。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
宋皇臺站步行約 6 分鐘,唔算話好遠但亦唔係樓下就到。好在太子道西一帶巴士小巴線多,600 米內有 137 個站點,唔靠港鐵都有替代選擇。
41 小學校網有 18 間小學,1.2 公里範圍內學校多達 184 間,係九龍區傳統名校集中地。對於有小朋友嘅家庭嚟講,呢個係翡翠閣最突出嘅優勢。
聖德肋撒醫院僅距 0.2 公里,急症服務約 0.4 公里,2 公里內有 16 個醫療點。日常睇醫生或遇上緊急情況,醫療配套相當充足,係區內少見嘅優勢。
1.5 公里範圍內未見康樂體育設施,附近亦無大型公園或海濱長廊。想跑步、游水或做運動,通常要搭車去九龍仔公園或何文田體育館,唔可以落樓就搞掂。
1.2 公里內未見公共休憩空間或開放空間,屋苑位處太子道西馬路旁,車流噪音難免。想搵個靜位散步或放鬆,要行遠少少去九龍城一帶或者公園。
最適合重視校網嘅家庭客,41 小學校網有 18 間小學,包括多間傳統名校,係九龍區家長熱門選擇。單位實用面積 696 呎起,空間充裕,適合有小朋友嘅家庭。唔適合追求新樓會所、健身室、泳池等設施嘅買家;亦唔適合依賴港鐵通勤嘅單身上班族——宋皇臺站步行 6 分鐘,相比同區新樓唔算就腳。行動不便者要留意大廈未必有電梯或無障礙設施。
41 校網涵蓋九龍塘同何文田一帶,包括喇沙小學、瑪利諾修院學校(小學部)、拔萃小學等傳統名校,共 18 間小學。對於重視子女教育嘅家庭,呢個係翡翠閣最大賣點。
全幢只有 24 個單位,屬小型單幢樓,未必有正式管理處或 24 小時保安。大廈清潔、維修等公共事務由業主共同協商處理。電梯方面,建議準買家實地視察確認。
會。1973 年入伙(樓齡 53 年),銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至 20-25 年。建議向多間銀行查詢估價及按揭條款。
步行約 10-15 分鐘可到九龍城街市,太子道西一帶亦有菜檔同小型超市。日常買餸算方便,但唔及大型屋苑樓下商場咁就腳。大型超市如百佳、惠康需行遠少少。
全幢僅 24 伙,放盤極少,市場流通性有限。自住方面,校網同醫療配套係優勢,適合家庭客。投資方面要考慮樓齡高影響按揭及未來轉手難度,建議以自住需要為主考慮。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 65.9,公開數據便利度 66.5,中信心,全港參考 73.2
最近港鐵:宋皇臺站,約 6 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:137 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:3 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:184 間Education Bureau
41 校網小學:18 間Education Bureau
最近醫療設施:聖德肋撒醫院,約 0.2 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 0.4 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department