金碧大廈係華懋集團發展嘅單幢住宅,1984 年入伙,位於何文田勝利道,全幢只有 36 個單位,屬區內低密度舊樓。最大賣點係校網——小學 34 校網有 18 間學校,1.2 公里範圍內更集中約 180 間學校,係家長客重點考慮嘅因素。交通方面,步行約 6 分鐘到旺角站,沿勝利道落斜就到,日常出入算方便。單位實用面積約 324 呎,主打上車客同細單位用家。42 年樓齡偏高,大廈設有停車場,但無會所設施。整體嚟講,適合重視校網、預算有限嘅家庭客,或者想喺何文田區搵細單位嘅買家。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
金碧大廈最近港鐵係旺角站,步行約 6 分鐘,沿勝利道落斜經洗衣街直達,路程唔算遠。旺角站係荃灣綫同觀塘綫交匯點,返中環約 15 分鐘、觀塘約 12 分鐘,通勤選擇多。勝利道一帶亦有小巴同巴士線來往九龍塘、旺角東一帶,整體交通屬中上水平。留意返繁忙時間旺角站人流較多,出入需預留排隊時間。
勝利道本身係何文田傳統民生街道,有茶餐廳、雜貨舖、藥房等基本配套,日常買嘢食飯算方便。但大型超市或商場購物就要行遠少少去旺角或太子一帶。醫療方面,廣華醫院約 0.6 公里,附近亦有普通科診所,急症同普通科都算就腳。康樂配套較弱,1.5 公里範圍內無大型體育中心,想跑步或做運動通常要搭車出去旺角或九龍仔公園。
金碧大廈目前放盤叫價約 HK$428 萬,以實用面積 324 呎計,折合呎價約 HK$13,200 水平。相比何文田區內其他屋苑如半山壹號(呎價約 $18,000-$22,000),金碧大廈入場門檻明顯較低。42 年樓齡影響銀行按揭年期,實際可造按揭成數需向多間銀行查詢,但以單幢舊樓嚟講,呢個價位喺九龍區屬上車水平。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
旺角站步行約 6 分鐘,沿勝利道落斜就到,返中環或觀塘都算直接。附近巴士小巴選擇多,整體通勤方便。
34 校網有 18 間小學,1.2 公里內學校約 180 間,係呢個屋苑最突出嘅優勢。對於有小朋友嘅家庭,校網選擇係重要考慮因素。
廣華醫院約 0.6 公里,附近亦有普通科診所,日常睇醫生或急症都算方便,唔使特登搭車出去。
附近步行範圍內無大型體育中心,想跑步、打波或做 gym 通常要搭車出去旺角或九龍仔公園,對鍾意運動嘅人嚟講係一個考慮點。
勝利道一帶屬何文田舊區,街道較窄,附近未見大型公園或公共休憩空間,想散步或放鬆通常要行遠少少去旺角或窩打老道方向。
勝利道有基本民生商店同食肆,但大型超市或商場購物就要行去旺角,日常生活算夠用但選擇有限。
最適合重視校網嘅家庭客——34 小學校網有 18 間學校,涵蓋多間傳統名校,對有小朋友嘅用家吸引力大。亦適合預算有限嘅上車客,324 呎單位總價約 $428 萬,入場門檻較低。唔適合追求會所設施、大型屋苑管理嘅買家,亦唔適合需要較大居住空間嘅換樓客——單位偏細,實用面積僅 324 呎。
42 年樓齡屬偏高,銀行審批按揭時會考慮樓齡同大廈狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款,預留較多首期。
金碧大廈係單幢樓,得 36 伙,規模細,通常冇正式會所設施。大廈設有停車場,但管理同清潔由業主立案法團或管理公司處理,管理費相對大型屋苑低。
勝利道係何文田傳統民生街道,日間有車流同商舖聲浪,但相比旺角核心區算靜。夜晚會更安靜,適合唔想太嘈但又想就近旺角嘅用家。
34 校網涵蓋何文田、土瓜灣一帶,有 18 間小學,包括陳瑞祺(喇沙)小學、聖羅撒學校、保良局何壽南小學等,係九龍區熱門校網之一。
實用面積約 324 呎,以 1984 年落成嘅單幢樓計,實用率普遍有 8 成以上,間隔實用。不過單位偏細,適合單身或二人家庭,家庭客要留意空間是否足夠。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
類型調整分 47.7,公開數據便利度 50.4,中信心,同類位置 67.7,全港參考 17.8
最近港鐵:旺角站,約 6 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:100 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:3 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:180 間Education Bureau
34 校網小學:18 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.5 公里Hospital Authority
最近急症服務:廣華醫院,約 0.6 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department