家慶樓位於大角咀利得街,1964 年入伙,屬區內單幢舊樓,全幢僅 37 伙,規模細小。樓齡 62 年,實用面積由 215 至 556 呎,間隔選擇唔多,主要係開放式至兩房單位。步行往奧運站約需 9 分鐘,對比起大角咀其他住宅稍為吊腳。生活配套方面,屋苑附近以舊區街舖為主,大型超市或商場要行返奧運站一帶先有。比較突出嘅係醫療配套——最近普通科診所步行約 5 分鐘內到,最近急症醫院(廣華醫院)約 1.4 公里,日常睇醫生算方便。全幢 37 伙、無會所、無管理處,住戶需要自行協商大廈維修事宜。適合預算有限、唔介意舊樓同偏靜環境嘅單身人士或退休客,家庭客則要留意 32 校網競爭同單位空間有限。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
家慶樓離奧運站約 9 分鐘步程,比起大角咀核心地段嘅樓宇稍遠。區內有 10 多條巴士及小巴路線來往旺角、尖沙咀、中環等主要商業區,大角咀道同晏架街一帶有小巴站。返工高峰期,行去奧運站搭東涌綫出中環約 15 分鐘,或搭巴士出旺角約 10 分鐘車程。整體交通選擇足夠,但對比起靠近地鐵站口嘅屋苑,通勤時間同步行距離都係要考慮嘅因素。
大角咀舊區生活配套以街舖為主,利得街附近有茶餐廳、雜貨舖同小型超市,日常買餸可以行去旺角街市或大角咀市政大廈街市。大型購物要行去奧運站一帶嘅奧海城商場。食肆選擇不少,尤其福全街同大全街一帶有地道小炒同茶記。醫療方面係亮點,最近診所步行約 5 分鐘,廣華醫院約 1.4 公里車程。休憩空間方面,附近未見大型公園,想散步通常要行去大角咀海濱長廊或者搭車去旺角花墟公園。
家慶樓目前放盤叫價約 HK$280 萬,以大角咀單幢舊樓計屬於入場門檻較低嘅選擇。由於欠缺近期成交數據,實際成交價需向代理查詢。62 年樓齡影響銀行按揭批核,可造按揭成數及還款期會比新樓保守。以 215 呎開放式單位計,叫價約 HK$280 萬,呎價約 HK$13,000,對比區內私樓有一定折讓,但需要考慮維修成本。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
步行往奧運站約 9 分鐘,比起大角咀核心位置屋苑稍遠。區內巴士小巴路線選擇足夠,但返工高峰要預多啲時間行路去地鐵站。
所屬 32 校網只有 8 間小學,集中喺大角咀同旺角,派位競爭一向激烈。雖然區內有 9 間 Band 1 中學,但小學階段選擇有限,家庭客要留意。
最近普通科診所步行約 5 分鐘,廣華醫院約 1.4 公里車程,2 公里範圍內有 17 個醫療點。日常睇醫生或突發需要求診,對比大角咀其他位置算幾方便。
利得街一帶以住宅同車房為主,唔算旺區,環境相對清靜。但附近步行範圍未見大型公園或休憩空間,想散步通常要行去大角咀海濱或者搭車出去。
最適合預算有限、唔介意舊樓嘅單身人士或退休人士,尤其係對醫療配套有要求嘅長者(附近診所醫院步行可達)。亦適合喺大角咀或奧運站沿線返工嘅用家。唔適合有小朋友嘅家庭——32 校網小學只有 8 間,學位競爭激烈,單位面積有限亦唔適合家庭生活。追求新樓會所設施或需要高成數按揭嘅上車客,亦要考慮樓齡對按揭嘅影響。
全幢只有 37 伙,屬單幢舊樓,一般冇正式管理處,大廈清潔同維修由業主共同協商處理。由於樓齡 62 年,多數舊樓未必有電梯,低層或需要行樓梯。
62 年樓齡確實會影響按揭批核,銀行會考慮大廈狀況同剩餘地契年期。按揭成數可能較低,還款期或需縮短至 20 年左右。建議向多間銀行查詢估價同條款先決定。
利得街周邊以舊區街舖為主,有茶餐廳同雜貨舖。買餸可以去大角咀市政大廈街市或旺角街市,大型超市就要行去奧海城。日常生活基本夠用,但選擇唔及旺角核心地段豐富。
步行約 9 分鐘,沿利得街經大角咀道過去。唔算好遠,但買完餸或拎住重物時會覺得有啲就手。雨天天氣會比較麻煩,可以改搭小巴去地鐵站。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 16.2,公開數據便利度 61.3,中信心,全港參考 33.7
最近港鐵:奧運站,約 9 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:78 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:129 間Education Bureau
32 校網小學:8 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.5 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 1.4 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:3 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:3 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot

點擊任一張卡,可詳細比較或查看詳情。
99.0Park Avenue
奧運站· 3 分鐘
95.7Metro Harbour View
南昌站· 8 分鐘
97.3Cetus‧Square Mile
奧運站· 4 分鐘
97.7Island Harbourview
奧運站· 5 分鐘
97.4Harbour Green