光明大樓位於觀塘通明街,1987 年入伙,單幢設計提供 92 個單位,實用面積由 489 至 513 呎,係區內中型規模嘅單幢住宅。屋苑最大賣點係教育配套——48 校網有 23 間小學,1.2 公里範圍內學校多達 93 間,對有小朋友嘅家庭嚟講選擇豐富。交通方面,步行至牛頭角站約 6 分鐘,屬可接受距離。生活配套方面,屋苑附近街市、食肆選擇唔算多,康樂設施亦較少,日常買餸或周末想運動,通常要行遠少少或搭車出去。整體而言,光明大樓適合預算有限、重視校網多過生活享受嘅上車家庭。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
牛頭角站步行約 6 分鐘,屬觀塘綫中途站,往觀塘市中心約 5 分鐘、往九龍灣約 3 分鐘,返中環約 30 分鐘車程。通明街一帶有多條小巴路線來往秀茂坪、藍田等地,巴士選擇相對集中在觀塘道,需步行約 8-10 分鐘。整體交通唔算差,但唔及觀塘道沿線屋苑咁方便,繁忙時間牛頭角站月台較擠迫。
光明大樓周邊以舊區住宅同車房為主,日常買餸主要靠附近小型超市或行約 10 分鐘到觀塘街市。食肆選擇偏向街坊小店,大型商場要去 apm(約 10 分鐘車程)或九龍灣德福廣場。醫療方面,0.3 公里內有普通科門診,最近急症室喺基督教聯合醫院(約 1 公里),睇醫生算方便。屋苑本身無會所,得一部電梯,休閒空間要靠區外公園。
目前市場放盤叫價約 HK$580 萬,以實用面積約 500 呎計,推算呎價約 HK$11,600 水平,對比同區大型屋苑如得寶花園、淘大花園略低。39 年樓齡屬中等,銀行按揭一般無大問題。由於放盤量少,業主議價空間有限,成交疏落,市場參考數據不多。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
牛頭角站步行約 6 分鐘,路程唔算遠但唔及地鐵上蓋方便。600 米內有超過 100 個公共交通站點,小巴巴士選擇多,不過要行到觀塘道先有大路巴士線。
48 校網涵蓋 23 間小學,1.2 公里範圍內有 93 間學校,由幼稚園到中學選擇豐富,係呢個屋苑最突出嘅優勢,有小朋友嘅家庭會好受惠。
最近普通科門診步行約 3-4 分鐘就到,基督教聯合醫院約 1 公里,2 公里範圍內有 8 個醫療點,日常睇醫生或緊急情況都算方便。
屋苑附近步行範圍內無康樂設施,想游水打波要去觀塘游泳池或九龍灣體育館,通常要搭車先到。周末想散步可以去觀塘海濱公園,但都要行大約 15 分鐘。
通明街一帶以舊區同工廈為主,1.2 公里內未見大型公共休憩空間,街道環境一般,車流量較高,想搵個靜少少嘅地方散步要行遠啲。
最適合預算有限、重視校網嘅上車家庭,48 校網有 23 間小學,選擇彈性大。單位實用面積近 500 呎,比同區新樓納米盤實用。唔適合追求會所、泳池等設施嘅用家,亦唔適合習慣大型商場配套、行街買餸想落樓就搞掂嘅人。單身人士或年輕夫婦如果唔介意行遠少少買餸,都算合理選擇。
最近嘅街市係觀塘街市,步行約 10 分鐘。附近有小型超市可以買到基本食材,但選擇唔多,習慣日日買新鮮餸嘅話要預多少少時間。
48 校網涵蓋 23 間小學,包括觀塘官立小學、藍田循道衛理小學等受歡迎學校,校網內選擇多,競爭相對無九龍城咁激烈,係光明大樓最突出嘅優勢。
光明大樓係單幢樓,有電梯,但管理相對簡單。大廈設有基本保安,管理費較大型屋苑低,公共清潔同維修由業主立案法團處理。
步行約 6 分鐘,全程平路,經通明街轉入牛頭角道就到。唔算好遠,但落雨天或拎住重嘢時會覺得有少少吃力。
單位實用面積由 489 至 513 呎,以兩房單位為主,間隔四正,實用率算高。相比同區新樓成日得 300 幾呎,呢度空間感明顯闊落。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 48.2,公開數據便利度 65.0,中信心,全港參考 59.3
最近港鐵:牛頭角站,約 6 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:108 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:93 間Education Bureau
48 校網小學:23 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.3 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 1.0 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot

點擊任一張卡,可詳細比較或查看詳情。
70.0觀塘站· 5 分鐘