利園大廈位於天后歌頓道,1965 年入伙,單幢 84 伙,實用面積由 302 至 390 呎,屬天后區內典型市區舊樓。最大賣點係生活配套集中——銅鑼灣購物圈、維園、街市全部步行可達,日常買餸食飯行街都好就腳。港鐵天后站步行約 4 分鐘,來往港島核心商業區算方便。61 年樓齡係明顯考慮因素,單位內部狀況參差,準買家需預留裝修預算。屋苑自設有蓋停車場,喺天后舊樓中較少見。適合追求港島市區方便、唔介意舊樓嘅單身人士或年輕夫婦;家庭客要留意校網競爭同戶外空間有限。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
天后站步行約 4 分鐘,搭港島綫往銅鑼灣約 2 分鐘、往金鐘約 6 分鐘、往中環約 8 分鐘,返工通勤直接。歌頓道沿線有電車站,提供平價短途選擇。巴士方面,英皇道及高士威道有多條路線來往港九各區。實際生活上,天后站非轉車大站,繁忙時間車廂較鬆動,比銅鑼灣站上車舒服。唯一要留意係歌頓道一帶路窄車多,繁忙時間搭巴士或會塞車。
天后生活配套成熟,利園大廈周邊有街市、超市、茶餐廳同各式食肆,步行 5 分鐘到電氣道一帶更有大量選擇。大型購物可步行往銅鑼灣時代廣場、希慎廣場,約 10-15 分鐘路程。醫療方面,聖保祿醫院約 0.9 公里,最近急症服務約 1.2 公里,基本醫療覆蓋到位。最大短板係康樂設施——屋苑無會所,附近步行範圍內未見大型康樂中心或公共休憩空間,想散步或做運動通常要行去維園(約 10 分鐘步程)。
利園大廈目前放盤叫價約 HK$488 萬,以實用面積 302-390 呎計,折合呎價約 HK$12,500-16,200。天后區單幢舊樓呎價一般較大型屋苑如栢景臺低一截,但位置優勢令價格企穩。61 年樓齡影響銀行按揭年期,實際可造按揭成數需向多間銀行查詢。此類物業放盤量少,業主議價空間有限,市場以用家及收租客為主。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
天后站步行約 4 分鐘,港島綫直達金鐘中環,通勤方便。歌頓道一帶有電車站同多條巴士線,但路窄車多,繁忙時間路面交通有機會塞車。
銅鑼灣購物圈、電氣道食街、街市超市全部步行可達,日常買餸食飯選擇豐富。大型商場如時代廣場、希慎廣場約 10-15 分鐘步程。
屬 12 小學校網,區內有 14 間小學及多間中學,校網選擇多但競爭激烈。1.2 公里範圍內有逾百間學校,返學選擇充足。
聖保祿醫院約 0.9 公里,最近急症服務約 1.2 公里,2 公里內有 10 個醫療點,基本醫療覆蓋到位,但唔算落樓就有診所嘅密度。
屋苑無會所,1.5 公里內未見大型康樂中心。日常運動散步通常要行約 10 分鐘去維園,或者搭車去港島東體育館,對鍾意做運動嘅人較唔方便。
歌頓道一帶屬市區舊樓地段,街道較窄,車流繁忙。1.2 公里內未見大型公共休憩空間或開放空間,想搵個公園坐下或者放狗通常要行去維園。
最適合喺港島返工、追求市區方便嘅單身人士或年輕夫婦,尤其係想住近銅鑼灣天后但預算有限嘅上車客。自設停車場對有車用家係加分項。唔太適合有小朋友嘅家庭——12 校網競爭激烈,單位實用面積有限,且附近戶外空間不足,親子活動要行遠啲。亦唔適合追求新樓會所或靜區環境嘅買家。
利園大廈係單幢 84 伙住宅,設有電梯。管理方面屬一般舊樓模式,通常有管理員當值,管理費相對大型屋苑低,但公共設施同清潔水平要實地了解。
1965 年入伙樓齡 61 年,銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,並預留較多首期。
利園大廈設有有蓋停車場,喺天后單幢舊樓中較少見。不過車位數量有限,是否連車位放售要向業主或代理確認。區內街泊位亦少,有車位係明顯優勢。
屋苑無會所,最近嘅大型戶外空間係維多利亞公園,步行約 10 分鐘,有草地、緩跑徑同球場。日常散步放狗都要靠維園,唔算話落樓就有休憩空間。
單位實用面積 302-390 呎,空間有限,加上附近戶外休憩空間不足,對有小朋友嘅家庭較為侷促。12 校網雖然選擇多但競爭激烈,家庭客要仔細衡量實際需要。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 80.0,公開數據便利度 68.5,中信心,全港參考 84.3
最近港鐵:天后站,約 4 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:58 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:5 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:103 間Education Bureau
12 校網小學:14 間Education Bureau
最近醫療設施:聖保祿醫院,約 0.9 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 1.2 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:1 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot