華峰園係觀塘協和街嘅舊樓屋苑,1973 年入伙,2 座共 160 伙,規模中等。最大嘅生活優勢係配套集中——行去觀塘站約 5 分鐘,日日出門行經物華街、輔仁街一帶已經有街市、超市同食肆,生活嘢好易搞掂。48 校網涵蓋 23 間小學,喺區內算係選擇多嘅校網,加上觀塘社區健康中心(0.2 公里)步程即達,日常醫療需求唔使擔心。不過配套近亦有代價:屋苑位於協和街半山,周邊以公屋同住宅為主,1.2 公里內無大型公共休憩空間,想散步或放電通常要搭車出去。實用面積 544 至 842 呎,間隔四正,係典型用家主導嘅中型屋苑。適合鍾情觀塘生活配套、有小朋友嘅家庭客,但對環境幽靜有要求嘅人要實地感受下。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
觀塘站步行約 5 分鐘,係觀塘綫核心站,返九龍灣約 5 分鐘、旺角約 15 分鐘、金鐘約 25 分鐘(經油塘轉港島綫或觀塘綫過海)。協和街一帶有 16M 小巴來往藍田、13M 巴士循環線,以及多條途經觀塘道嘅巴士路線(1A、13D、14B、16、40 等),通勤選擇尚算充足。實際缺點係協和街近瑞和街一段比較窄,繁忙時間小巴巴士有時塞車,返工時間要預多少少時間。
日常買餸好方便,落山行幾分鐘就到瑞和街街市同物華街一帶,乾濕貨選擇多,街市氣氛旺。超市方面,協和街有惠康、百佳,觀塘廣場亦有 AEON,生活用品唔使擔憂。食肆集中喺瑞和街同輔仁街,茶餐廳、燒味、粥麵一應俱全,價錢合理。醫療配套尤其突出,觀塘社區健康中心(0.2 公里)提供普通科門診,急症有基督教聯合醫院(約 5 分鐘車程)。唯一生活短板係康樂空間,最近嘅大型公園要搭車去觀塘海濱或順利邨公園。
華峰園目前放盤叫價約 $605 萬至 $618 萬,放盤呎價約 $7,185,喺觀塘區私樓中屬中低水平。觀塘區內相近樓齡嘅私樓如曉麗苑(居屋)、康華苑(居屋)等呎價約 $7,000-9,000,華峰園定價算係貼近市場。53 年樓齡影響按揭年期,銀行估價同批核需逐間查詢,實際成交價同放盤價之間有議價空間。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
最近港鐵係觀塘站,步行約 5 分鐘,600 米內有超過 135 個公共交通站點,巴士小巴選擇多;但協和街半山位置返工時間容易塞車,整體通勤算合理但唔算突出。
瑞和街街市、物華街超市同食肆全部步行幾分鐘到,日常生活採購好方便。屋苑本身有會所同停車場,以舊樓嚟講配套算齊全。
48 校網涵蓋 23 間小學,1.2 公里內有 114 間學校,由幼稚園到中學選擇豐富,尤其適合有學齡子女嘅家庭落腳。
觀塘社區健康中心離屋苑僅 0.2 公里,行幾分鐘就到;基督教聯合醫院亦在 5 分鐘車程內,日常睇醫生同急症都好方便。
1.5 公里範圍內無政府康樂設施(如體育館),屋苑僅得會所設施;想去大型公園或海濱長廊散步,最近要去觀塘海濱公園或順利邨公園,需要搭車。
1.2 公里內無公共休憩空間或開放空間,協和街半山以住宅同馬路為主,綠化資源有限。想搵個地方坐下放鬆,通常要行落海濱或搭車去其他公園。
最適合喺觀塘或九龍東返工、有小朋友嘅家庭客——48 校網有 23 間小學選擇,屋苑實用面積 544 至 842 呎,比起同區單幢樓有更多空間。醫療配套齊全,老人家住都安心。唔太適合追求新樓會所、鍾意靜區環境嘅換樓客;亦唔適合常去港島返工嘅人士,觀塘綫過海需要轉車,通勤時間較長。
步程約 5 分鐘,觀塘站係觀塘綫核心站,來往九龍東同旺角好方便。協和街有多條小巴(16M、17M)同巴士(13M、1A 等),不過繁忙時間協和街有時塞車,要預多少少時間。
屬 48 小學校網,涵蓋 23 間小學,1.2 公里範圍內有 114 間學校,由幼稚園到中學選擇豐富,係華峰園其中一個主要優勢,好適合家庭客。
屋苑 1.5 公里內無政府康樂設施,1.2 公里內亦無公共休憩空間。想跑步或放電,最近要行落觀塘海濱公園(約 15-20 分鐘)或搭車去順利邨公園。
1973 年入伙,樓齡 53 年,銀行審批按揭時會考慮樓齡同大廈狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議準買家先向多間銀行查詢估價同按揭條款,確認可承造水平。
最適合喺九龍東返工、有小朋友嘅家庭客,校網好同醫療近係主要賣點。唔太適合追求新樓會所或鍾意寧靜環境嘅人,同埋經常要去港島返工嘅人士——過海要轉車,時間較長。
有。華峰園設有住客會所,以 1973 年入伙嘅舊樓嚟講算係少有。另設停車場,對於揸車嘅用家係一個方便,不過車位數量有限,實際供應要向管理處查詢。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 82.9,公開數據便利度 69.0,中信心,全港參考 86.6
最近港鐵:觀塘站,約 5 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:135 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:4 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:114 間Education Bureau
48 校網小學:23 間Education Bureau
最近醫療設施:hospital,約 0.2 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 0.2 公里Hospital Authority