威靈頓街108-110號位於中環核心地段,1980年入伙,由華懋集團發展,全幢只有14個單位,屬市區極細規模單幢樓。單位實用面積介乎361至369呎,間隔實用。最大賣點係環境——身處中環心臟地帶,周邊綠化及戶外資源豐富,香港動植物公園、香港公園等步行可達,喺鬧市中難得有喘息空間。港鐵香港站步行約6分鐘,返工返中環、金鐘極之就腳。不過得14伙,無會所、無管理處,大廈維修及清潔需由業主協商處理。樓齡46年,內部狀況參差,準買家需預留裝修預算。適合追求中環核心地段、鍾意行路上班嘅專業人士,家庭客則要留意單位面積有限及校網競爭。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
最近港鐵係香港站,步行約6分鐘,經中環站亦可轉乘港島綫及荃灣綫,返金鐘約5分鐘、尖沙咀約8分鐘。中環一帶巴士及小巴路線密集,往港九新界選擇多。實際生活上,返工時間中環站人流極高,但步行距離短,整體通勤尚算方便。弱點係位置偏離電車路及主要巴士幹線,夜晚或假日班次較疏,要預多少少時間等車。
中環核心地段生活配套其實好兩極化。日間食肆、咖啡店、超市選擇極多,但夜晚及週末不少商舖休息,買餸要去上環街市或中環街市,步行約5-8分鐘。醫療配套完善,最近診所僅0.2公里,急症醫院約0.8公里。最大生活優勢係環境——香港動植物公園、香港公園、山頂步行徑等戶外資源豐富,放工後散步或週末行山好方便。代價係日常買平價雜貨或維修服務要行遠少少,唔似大型屋苑咁自給自足。
威靈頓街108-110號欠缺近期買賣成交紀錄,但以中環核心地段單幢樓計,呎價向來企硬。平均呎租約HK$77/呎/月,以361呎單位計月租約$27,800,屬中環區中高水平。全幢僅14伙,放盤極少,業主議價空間有限。46年樓齡影響銀行按揭年期,實際可造按揭成數需向多間銀行查詢。此類物業通常以收租回報為主導,中環租務需求穩定。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
香港站步行約6分鐘,返中環金鐘好方便,但位置偏離電車路及主要巴士幹線,夜晚或假日班次較疏,要預多少少時間等車。
日間食肆超市選擇多,但夜晚及週末不少商舖休息。買餸要去上環街市或中環街市,步行約5-8分鐘,日常買平價雜貨冇大型屋苑咁就手。
11校網有16間小學,中西區中學網有13間中學,其中9間係Band 1。校網質素高,但競爭激烈,加上單位面積有限,家庭客要考慮清楚。
最近診所僅0.2公里,急症醫院約0.8公里,2公里內有8個醫療點。中環核心地段醫療配套完善,日常睇醫生或緊急情況都好方便。
中環鬧市中難得嘅環境優勢。香港動植物公園、香港公園、山頂步行徑等戶外資源豐富,放工後散步或週末行山好方便,係呢個屋苑最突出嘅賣點。
全幢僅14伙,鄰里關係簡單,但冇管理處,大廈維修、清潔等公共事務需業主協商處理。中環核心地段社區服務集中,但唔似大型屋苑有自成一國嘅社區感。
最適合喺中環、金鐘返工嘅專業人士,尤其係想行路上班、鍾意中環核心地段生活節奏嘅單身或雙職人士。環境優勢明顯,適合鍾意行山、公園散步嘅用家。唔適合有小朋友嘅家庭——單位面積有限(361-369呎),11校網競爭激烈,而且缺乏兒童遊樂設施。亦唔適合追求新樓會所、或需要車位嘅買家。
全幢只有14個單位,屬極細規模單幢樓,通常冇正式管理處。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商處理,管理費極低或未有收取。電梯方面需實地視察確認。
可以,但1980年入伙(樓齡46年),銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至20-25年。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款。
中環核心地段租務需求穩定,呎租約$77,適合買入收租。自住就要考慮樓齡高、無會所配套、單位面積有限等因素,建議實地視察日夜環境再決定。
中環日間商業活動頻繁,夜晚及週末商舖多數休息,人流明顯減少,環境相對寧靜。對喜歡靜區嘅人係優點,但想夜晚落樓有食肆選擇就要行去蘭桂坊或蘇豪區,約5-10分鐘路程。
環境係最大優勢——香港動植物公園、香港公園、山頂步行徑等戶外資源豐富,放工後散步或週末行山好方便。加上香港站步行6分鐘,返中環金鐘返工好就腳,係鬧市中難得嘅平衡點。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 58.0,公開數據便利度 65.7,中信心,全港參考 67.0
最近港鐵:香港站,約 6 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:122 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:61 間Education Bureau
11 校網小學:16 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.2 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 0.8 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:4 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:4 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot

點擊任一張卡,可詳細比較或查看詳情。
99.9The Belcher's
香港大學站· 1 分鐘
89.2Robinson Place
香港大學站· 10 分鐘
74.7No. 63 Pok Fu Lam Road
香港大學站· 4 分鐘
99.0Scholastic Garden
西營盤站· 3 分鐘
82.9Centre Stage
上環站· 7 分鐘
96.0Alassio
上環站· 11 分鐘