樂古道12-16號係上環一幢1967年入伙嘅單幢舊樓,全幢只有15個單位,實用面積由231呎至264呎,屬典型市區蚊型樓。環境係最突出嘅賣點——雖然位處上環舊區,但附近有荷李活道公園、太平山街一帶綠化空間,加上區內有唔少特色咖啡店同藝廊,整體居住氛圍比想像中寧靜。交通方面,港鐵上環站步行約6分鐘,唔算話好近但可接受;巴士同小巴路線選擇充足,往返港島各區方便。59年樓齡偏高,單位內部狀況參差,準買家需要預留裝修預算。適合鍾情上環舊區氛圍、追求環境清幽嘅單身人士或年輕夫婦,家庭客則要留意單位面積有限。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
上環站步行約6分鐘,係港島綫西端總站,返中環約5分鐘、金鐘約8分鐘,通勤時間穩定。附近德輔道西、皇后大道西有多條巴士及小巴路線,包括來往南區、西環同東區嘅路線,選擇算多。實際生活上,交通評分「較弱」主要反映港鐵站唔係樓下即到,行6分鐘喺落雨或拎重嘢時會覺得有啲遠;但整體嚟講,上環區內交通網絡成熟,日常出入冇大問題。
上環係舊區,生活配套成熟。買餸可以去皇后街街市或文咸西街一帶雜貨店,超市選擇有惠康同百佳。食肆方面,附近有唔少老字號粥麵店同茶餐廳,近年亦多咗特色咖啡店同西餐廳。醫療配套充足,最近普通科診所步行約3分鐘,急症服務約0.3公里即達。休憩方面,荷李活道公園、太平山街一帶綠化空間係區內亮點,適合散步放鬆。整體生活方便,但大型商場購物就要去中環或金鐘。
樂古道12-16號目前僅有1個放盤,叫價約HK$338萬,以231-264呎單位計,實用呎價約HK$12,800至HK$14,600。相比同區較新樓齡嘅屋苑(如帝后華庭、縉城峰呎價約HK$18,000-22,000),呢類舊樓入場門檻明顯較低。59年樓齡影響銀行按揭年期,實際可造按揭成數需向多間銀行查詢。放盤量極少,市場流通性有限。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
上環站步行約6分鐘,唔算話好近但可接受。落雨或拎重嘢時會覺得有啲遠,不過附近巴士小巴路線選擇充足,整體日常出入冇大問題。
上環舊區配套成熟,街市、超市、食肆、診所全部步行可達。最近普通科診所約3分鐘路程,急症服務約0.3公里。大型購物就要行遠少少去中環或金鐘。
11校網有16間小學,中西區中學網有13間中學,其中9間係Band 1學校,校網質素唔錯。不過單位面積細(最大264呎),有小朋友嘅家庭要考慮空間是否足夠。
附近有荷李活道公園、太平山街一帶綠化空間,區內亦有不少特色咖啡店同藝廊,整體居住氛圍比想像中寧靜,係呢幢樓最突出嘅優點。
全幢只有15伙,鄰里關係簡單,但亦意味住無管理處、無會所,大廈維修同清潔由業主協商處理。管理費極低或未有收取,住客需要自己處理日常事務。
59年樓齡,銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,並預留裝修預算。
最適合鍾情上環舊區氛圍、追求環境清幽嘅單身人士或年輕夫婦,尤其喺中環、金鐘返工嘅用家,返工地點近、生活配套齊全。亦適合預算有限但想住港島核心區嘅上車客。唔適合有小朋友嘅家庭——單位面積細(最大264呎)、11校網競爭激烈,空間同校網都未必夠用;亦唔適合追求新樓會所、管理服務嘅買家。
全幢只有15個單位,屬極低密度單幢樓,通常冇正式管理處或電梯。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商處理,管理費極低或未有收取。
可以,但1967年入伙(樓齡59年),銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至20-25年。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款。
上環舊區租務需求穩定,尤其吸引喺中環返工嘅專業人士,租金回報一般高於大型屋苑。自住就要考慮樓齡高、無會所、單位面積細等因素,建議實地視察環境再決定。
樂古道屬上環舊區內街,夜晚相對寧靜,唔似皇后大道西或德輔道西咁繁忙。附近有荷李活道公園同太平山街綠化空間,整體居住氛圍比一般市區舊樓清幽,係呢幢樓嘅一大優點。
有。皇后街街市步行約5分鐘,文咸西街一帶有唔少雜貨店。超市方面,附近有惠康同百佳,日常買餸買日用品都好方便,唔使專登出中環。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 81.4,公開數據便利度 68.7,中信心,全港參考 85.3
最近港鐵:上環站,約 6 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:106 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:4 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:85 間Education Bureau
11 校網小學:16 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.3 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 0.3 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:4 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot