恆順大廈位於長沙灣東京街,1980 年入伙,單幢 72 伙,係區內典型舊樓。單位實用面積由 262 至 330 呎,主打細單位,入場門檻相對低——目前放盤叫價約 HK$320 萬,呎價約 $9,697。港鐵長沙灣站步行約 4 分鐘,往返市區算方便。最大亮點係校網:小學 40 網有 22 間學校,1.2 公里範圍內多達 121 間學校,對有小朋友嘅家庭係明顯優勢。生活配套方面,屋苑本身無會所設施,日常買餸食飯依賴長沙灣道同元州街一帶街舖,選擇不過不失。46 年樓齡係主要考慮因素,大廈維修及按揭年期需特別留意。適合預算有限、重視校網嘅上車客或小家庭。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
長沙灣站步行約 4 分鐘,屬荃灣綫,往旺角約 8 分鐘、中環約 20 分鐘。600 米內有 98 個公共交通站點,長沙灣道及青山道一帶巴士小巴路線密集,來往九龍東、新界西選擇多。實際生活上,非繁忙時間通勤算順暢,但繁忙時間長沙灣道塞車常見,搭港鐵會更穩陣。夜歸交通亦算方便,通宵小巴有途經。
屋苑本身無會所,生活配套主要靠長沙灣道、元州街一帶街舖,超市、茶記、藥房、街市(長沙灣街市步行約 5-7 分鐘)基本齊全。大型購物要行去荔枝角 D2 Place 或深水埗黃金商場一帶。醫療方面,最近普通科診所約 0.4 公里,急症可到明愛醫院(約 0.8 公里),醫療配套算方便。休憩空間方面,屋苑附近無大型公園,想散步要行去長沙灣遊樂場或海濱長廊,大約 10-15 分鐘步程。
恆順大廈目前放盤呎價約 $9,697,叫價約 $320 萬,以長沙灣區單幢舊樓來說屬中下水平,比同區私樓如昇悅居(約 $13,000-15,000/呎)明顯低一截。46 年樓齡影響按揭年期,實際成交價往往有議價空間。由於單位面積細(262-330 呎),總價低,對預算有限嘅上車客有一定吸引力。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
長沙灣站步行約 4 分鐘,荃灣綫直達旺角、中環。附近巴士小巴站點多達 98 個,交通選擇充足,但繁忙時間長沙灣道塞車係常態,搭港鐵會更穩陣。
小學 40 網有 22 間學校,1.2 公里範圍內多達 121 間學校,包括多間深水埗區傳統學校。對有小朋友嘅家庭係明顯優勢,但校網競爭向來激烈,選校策略要早啲規劃。
最近普通科診所約 0.4 公里,急症可到明愛醫院約 0.8 公里,2 公里內有 10 個醫療點。日常睇醫生或緊急情況都算方便,唔使跨區。
屋苑附近步行範圍內未見大型康樂中心或公共休憩空間,想跑步、做運動通常要行去長沙灣遊樂場或海濱(約 10-15 分鐘)。區內有 3 個大型公園/綠化資源,但要搭車或行遠少少先到。
屋苑規模細(72 伙),無管理處、無會所,鄰里關係同大廈管理靠業主自行協商。日常買餸食飯靠長沙灣道街舖,基本生活所需行幾分鐘就有,但大型商場購物就要行遠啲去荔枝角或深水埗。
最適合預算有限、重視校網嘅上車客或小家庭,尤其係小朋友準備入讀小學嘅家長——40 校網有 22 間學校,選擇多。亦適合喺長沙灣、荔枝角、深水埗返工嘅單身人士。唔適合追求新樓會所、大單位空間嘅換樓客,亦唔適合行動不便者(無電梯資料需確認)。對環境寧靜度有要求嘅人要注意,東京街一帶車流較多。
恆順大廈係單幢舊樓,72 伙規模唔算大,一般設有電梯,但管理方面未必有正式管理處,大廈清潔維修多數由業主立案法團協商處理,準買家建議查清楚管理費安排。
46 年樓齡屬偏高,銀行審批按揭時會考慮樓齡及大廈狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至 20-25 年。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款,尤其係高成數按揭計劃。
東京街一帶車流較多,日間有巴士小巴經過,嘈音屬市區正常水平。夜晚相對靜返,但唔算好寧靜。對聲音敏感嘅人建議實地視察,或選擇高層單位。
40 校網涵蓋深水埗區,有 22 間小學,包括多間受歡迎學校,競爭一向激烈。校網內學校質素參差,選校時要留意學校風格同宗教背景,建議提早了解統一派位機制。
全幢只有 72 伙,放盤量一向唔多。目前市場上只有約 1 個放盤,叫價約 $320 萬,呎價約 $9,697。由於單位細、總價低,上車客需求穩定,業主議價空間有限。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 79.2,公開數據便利度 68.2,中信心,全港參考 83.6
最近港鐵:長沙灣站,約 4 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:98 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:3 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:121 間Education Bureau
40 校網小學:22 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.4 公里Hospital Authority
最近急症服務:明愛醫院,約 0.8 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:3 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:3 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot

點擊任一張卡,可詳細比較或查看詳情。
99.0Seaside Sonata
深水埗站· 7 分鐘
96.3Lei Cheng Uk Estate
長沙灣站· 10 分鐘
95.4Nam Cheong Estate
南昌站· 4 分鐘
99.1The Campton
長沙灣站· 4 分鐘
99.6The Vertex
長沙灣站· 2 分鐘
90.7Lai Yuet Court
長沙灣站· 8 分鐘