美樂閣係恒基兆業1992年喺西半山摩羅廟街發展嘅單幢住宅,全幢只有24個單位,實用面積375至395呎,屬中西區中型單位。屋苑最大特色係環境寧靜——位處半山住宅區,遠離大路嘈雜,同時步行約15分鐘到中環站,平衡咗「靜中帶旺」嘅生活模式。平台花園同停車場係呢類單幢樓少有嘅設施,提升咗日常舒適度。34年樓齡喺半山區算中等,管理保養係恒基旗下,質素相對穩定。對於追求中上環返工方便、同時想避開鬧市煩囂嘅用家,美樂閣係值得考慮嘅選擇。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
最近港鐵係中環站,步行約15分鐘,主要經摩羅廟街落斜經些利街或鴨巴甸街落皇后大道中。實際通勤上,返中環、金鐘約20分鐘內到站,往九龍東或新界則需轉車。半山區另有小巴(例如1號、2號)同巴士(12M、23、40M等)沿羅便臣道及堅道行駛,接駁港鐵站或直出中環碼頭。交通整體屬「行得吓、但選擇多」嘅格局,唔算極方便但絕對可接受。
生活配套係美樂閣嘅強項。摩羅廟街落斜5至10分鐘就係中環核心商業區,蘇豪區、蘭桂坊、中環街市一帶食肆選擇極多。買餸方面,嘉咸街街市(百年露天市集)步行約8分鐘,新鮮食材同雜貨齊全。醫療配套亦理想,嘉諾撒醫院約0.5公里,最近急症服務約0.8公里(港島西醫院聯網)。屋苑自設平台花園同停車場,喺半山單幢樓中算配套齊全。唯一係附近冇大型商場,日常購物傾向行落中環或搭車去金鐘PP。
美樂閣目前放盤叫價約HK$680萬,以375-395呎單位計,折合約呎價HK$17,200至HK$18,100。喺西半山單幢樓中,呢個價位屬中檔水平——低於羅便臣道一線豪宅,但高於摩羅廟街周邊舊樓。34年樓齡、恒基發展、24伙極低密度,供應稀缺,業主議價空間有限。市場放盤量極少,成交疏落,價格參考需向地產代理查詢最新估價。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
美樂閣最近港鐵係中環站,步行約15分鐘,主要靠落斜路行過去。半山區小巴同巴士選擇多,但繁忙時間等車需時,整體通勤時間比港鐵上蓋屋苑長。日常出入要有行斜路嘅心理準備。
嘉咸街街市、中環食肆、蘇豪區全部步行可達,買餸食飯選擇豐富。嘉諾撒醫院約0.5公里,急症服務約0.8公里,醫療配套理想。屋苑自設平台花園同停車場,喺單幢樓中算配套齊全。
11校網涵蓋16間小學,包括聖保羅男女中學附屬小學、聖士提反女子中學附屬小學等傳統名校。中學網中西區有13間中學,其中9間屬Band 1,教育資源喺全港屬頂級水平。
半山住宅區環境寧靜,遠離大路車聲同遊客區嘈雜。附近有香港動植物公園、香港公園等大型綠化空間,步行約10-15分鐘可達,週末散步或晨運好就腳。
屋苑自設平台花園,係細單位住戶主要休憩空間。附近雖無大型政府體育中心,但香港公園(步行約12分鐘)提供體育館、壁球場、室內泳池等設施,補足咗呢方面嘅需要。
最適合喺中環、金鐘返工嘅專業人士或年輕夫婦,尤其鍾意半山環境清靜又想步行返工嘅用家。11校網有16間小學(包括聖保羅男女、聖士提反等名校),亦適合重視教育嘅家庭,但單位實用面積有限,有小朋友要考慮空間。唔適合需要港鐵直達、唔想行斜路嘅人,或追求大型會所、商場配套嘅家庭客。
步行約15分鐘,主要經摩羅廟街落斜,接些利街或鴨巴甸街落皇后大道中。全程係落斜路,落去輕鬆,但返上嚟就要行斜路,日常出入要有心理準備。
美樂閣屬單幢樓,冇大型會所,但設有平台花園同停車場,喺同區單幢樓中算配套唔錯。想用泳池、健身室等設施,可步行約12分鐘去香港公園體育館。
小學屬11校網,有16間小學,包括聖保羅男女中學附屬小學、聖士提反女子中學附屬小學等名校。中學網中西區13間中學,9間Band 1,教育資源屬全港頂級。
好方便。嘉咸街街市(百年歷史露天市集)步行約8分鐘,新鮮蔬果、肉類、雜貨齊全。中環超市如惠康、百佳、Marks & Spencer亦在步行範圍內。
24伙屬極低密度,管理費分攤人數少,每戶管理費可能比大型屋苑略高。不過恒基旗下物業管理相對規範,建議準買家向代理查詢實際管理費金額。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 71.6,公開數據便利度 67.1,中信心,全港參考 77.6
最近港鐵:中環站,約 15 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:73 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:7 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:61 間Education Bureau
11 校網小學:16 間Education Bureau
最近醫療設施:嘉諾撒醫院,約 0.5 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 0.8 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:4 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot