新港豪庭係恒基兆業旗下單幢式住宅,2006 年入伙,位於大角咀塘尾道,共 80 伙。本身規模唔大,但恒基喺區內有多個同類項目,管理同會所配套有一定水準。步行去旺角站約 4 分鐘,日常買餸、食飯、購物全部行路搞掂,係典型旺角邊緣嘅便利生活圈。單位實用面積由 360 至 796 呎,提供開放式到三房選擇,適合預算有限又想住新啲嘅用家。20 年樓齡喺旺角一帶算係半新樓,比起區內大量 40 年以上舊樓,居住質素明顯高一截。整體嚟講,新港豪庭係一個適合追求市區方便、唔介意單幢細規模、但又想有基本會所設施嘅選擇。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
旺角站步行約 4 分鐘經塘尾道直達,荃灣綫同觀塘綫雙線交匯,去中環、金鐘約 15 分鐘,觀塘約 12 分鐘。塘尾道亦有小巴同巴士線往返旺角東站同深水埗一帶。相比正正喺彌敦道沿線嘅物業,新港豪庭位置稍為僻靜,但行多兩步就到鬧區中心,交通選擇依然豐富。夜歸時通宵小巴同的士都好易截。
旺角核心生活圈步行可達,花園街街市、街坊超市、朗豪坊、MOKO 等大型商場全部 10 分鐘內行到。區內食肆選擇極多,由茶餐廳到連鎖店一應俱全。醫療方面,廣華醫院約 0.9 公里,附近診所選擇多,最近診所僅 0.3 公里。屋苑自設小型會所,有健身室、燒烤場同兒童遊戲室,喺單幢樓嚟講算係驚喜。唯一要留意係塘尾道車流較多,低層單位或受馬路噪音影響。
新港豪庭平均呎價約 HK$12,931,近期價格回落約 13.8%,放盤呎價約 HK$10,110 至 HK$11,299,低於高峰期水平。相比同區奧運站一帶大型屋苑(如維港灣、君匯港呎價約 $15,000-$18,000),新港豪庭入場門檻明顯更低。以放盤叫價 $540 萬起計,係市區半新樓中較易上車嘅選擇。呎租方面有待市場補充,但旺角租務市場一向活躍。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
旺角站步行約 4 分鐘,600 米範圍內有超過 120 個公共交通站點,搭車選擇極多。唯一分別係塘尾道位置比正正彌敦道嘅樓稍為多行兩步,但整體市區交通網絡仍然方便。
32 校網有 8 間小學,區內中學有 17 間,當中 Band 1 學校佔 9 間。不過作為單幢細盤,校網競爭一向大,實際派位結果好睇申請人數同住戶背景,家長需要有心理準備。
最近普通科診所僅 0.3 公里,廣華醫院急症室約 0.9 公里,2 公里內有 17 個醫療點,日常睇醫生或急症都非常方便,唔使特登搭車出去。
屋苑自設健身室、燒烤場、兒童遊戲室等會所設施,以單幢樓嚟講配套算豐富。地區層面有大角咀公園同旺角一帶嘅休憩空間,想跑步行山就要搭車出去先得。
塘尾道車流較多,低層或向馬路單位會有噪音問題。附近步行範圍內未見大型公共休憩空間或公園,想散步放狗通常要行去晏架街遊樂場或大角咀海濱一帶。
最適合喺九龍或港島返工嘅單身人士、年輕夫婦,尤其鍾意旺角生活圈方便、又想住 2000 年後半新樓嘅用家。20 年樓齡相對較新,按揭條件較舊樓理想。唔太適合有小朋友嘅家庭——32 校網雖然有 8 間小學,但競爭激烈,同區有其他校網更優嘅選擇。亦唔適合追求大屋苑會所、屋苑管理規模嘅換樓客。
雖然係單幢樓,但設有小型會所,包括健身室、兒童遊戲室、燒烤場、高爾夫球練習場、浴足按摩室同舞蹈室。以 80 伙規模嚟講算係幾齊全,管理費亦相對合理。
新港豪庭 2006 年入伙,比大角咀同旺角一帶大量 30-50 年舊樓後生得多。恒基發展項目,管理同保養有一定水準,有基本會所而唔係純粹單棟住宅,係區內少數半新樓選擇。
屋苑提供停車位,但 80 伙配有限數量車位,比例唔算高。實際供應可以查詢管理處,有車嘅用家最好確認車位是否連放盤一併出售。
2006 年入伙,樓齡 20 年,按揭方面比同區 40-50 年舊樓理想得多。一般銀行仍可提供 30 年還款期,按揭成數亦較高,係市區半新樓中上車門檻相對較低嘅選擇。
塘尾道車流繁忙,日間交通噪音比較明顯,尤其低層向馬路單位。不過夜晚車流量減少後會靜返。對聲音敏感嘅話,建議揀高層或向內街單位,或者實地視察唔同時段再決定。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 96.7,公開數據便利度 77.1,中信心,全港參考 97.4
最近港鐵:旺角站,約 4 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:124 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:10 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:139 間Education Bureau
32 校網小學:8 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.3 公里Hospital Authority
最近急症服務:廣華醫院,約 0.9 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:3 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department