定業大廈位於牛頭角定業街,1974 年入伙,單幢 44 伙,係區內典型舊式住宅。最大賣點係交通方便——步行往牛頭角站約 5 分鐘,觀塘道沿線仲有多條巴士小巴線,返工通勤選擇多。校網方面,48 小學校網有 23 間小學,1.2 公里範圍內有 62 間學校,對有小朋友嘅家庭係明顯優勢。不過生活配套係明顯短板,屋苑附近步行範圍內未見大型商場或街市,日常買餸食飯要行遠少少或搭車出去。52 年樓齡,單位實用面積由 285 至 375 呎,主打細單位,適合預算有限、追求交通方便嘅上車客或單身人士。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
牛頭角站步行約 5 分鐘,屬觀塘綫,往九龍灣約 4 分鐘、觀塘約 3 分鐘、旺角約 15 分鐘。觀塘道一帶有大量巴士路線來往港九新界,包括 1A、14、15、16、40 等,繁忙時間班次頻密。小巴方面,牛頭角街市附近有多條綠色專線小巴,補足鐵路覆蓋。整體交通屬於一般水平,唔算特別方便但基本夠用,返工時間觀塘綫較擠迫,可考慮搭巴士分流。
生活配套係定業大廈最弱一環。附近步行範圍內未見大型商場或街市,日常買餸通常要行去牛頭角街市(約 10 分鐘)或搭車去觀塘 APM。食肆選擇以地舖茶餐廳同小食店為主,選擇有限。醫療方面算係亮點,最近診所僅 0.2 公里,急症醫院約 0.8 公里,2 公里內有 9 個醫療點,睇醫生唔使擔心。休憩空間方面,1.2 公里內未見大型公園或公共開放空間,想散步放狗要搭車出去。
定業大廈目前放盤叫價約 HK$428 萬,以實用面積 285 至 375 呎計,呎價約 HK$11,400 至 HK$15,000。相比同區大型屋苑如得寶花園(平均呎價約 HK$12,000-13,000)或淘大花園(約 HK$11,000-12,000),定業大廈叫價屬合理水平。52 年樓齡會影響銀行按揭年期,實際成交價可能低於叫價,準買家需預留較多首期。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
牛頭角站步行約 5 分鐘,觀塘道沿線巴士小巴路線密集,返工通勤基本夠用。繁忙時間觀塘綫較擠迫,但整體交通算係不過不失。
屋苑附近步行範圍內未見大型商場或街市,日常買餸食飯選擇有限,通常要行約 10 分鐘去牛頭角街市或搭車去觀塘 APM。生活便利度係明顯短板。
48 小學校網有 23 間小學,1.2 公里範圍內有 62 間學校,選擇豐富。對有小朋友嘅家庭係明顯優勢,但校網競爭程度需自行了解。
最近診所僅 0.2 公里,急症醫院約 0.8 公里,2 公里內有 9 個醫療點,日常睇醫生或緊急情況都算方便,係屋苑其中一個亮點。
1.2 公里內未見大型公園或公共開放空間,1.5 公里內亦無康樂設施。想散步、做運動或帶小朋友去公園,通常要搭車出去,對追求休憩空間嘅人係明顯不足。
最適合預算有限、追求交通方便嘅上車客或單身人士,尤其喺觀塘或九龍東返工嘅用家。48 校網有 23 間小學,對有小朋友嘅家庭有一定吸引力,但要留意單位面積偏細(最細 285 呎),居住空間有限。唔適合追求會所設施、生活配套齊全嘅家庭客,亦唔適合行動不便者(無電梯資料,舊樓未必有升降機)。
最近係牛頭角街市,步行約 10 分鐘,乾濕貨齊全。如果想去大型超市,可以搭車去觀塘 APM 嘅一田超市或牛頭角道嘅惠康。
52 年樓齡確實會影響銀行按揭審批,還款期可能縮短至 20-25 年,按揭成數亦可能較低。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,預留較多首期。
全幢只有 44 伙,屬單幢舊樓,通常冇正式管理處,大廈清潔維修由業主共同協商。至於有冇電梯,建議實地視察確認,舊樓未必有升降機設施。
牛頭角站搭觀塘綫到旺角轉荃灣綫往中環,全程約 35-40 分鐘。或者可以喺觀塘道搭 101、111 等巴士過海,車程約 30-40 分鐘,繁忙時間巴士可能塞車。
步行範圍內未見大型公園,最近嘅公共休憩空間要去牛頭角公園(約 15 分鐘步程)或佐敦谷公園(需搭車)。日常散步或放狗要行遠少少。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 37.2,公開數據便利度 64.0,中信心,全港參考 50.6
最近港鐵:牛頭角站,約 5 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:106 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:1 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:62 間Education Bureau
48 校網小學:23 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.2 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 0.8 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department