龜背灣位於大潭道 60 號,1976 年入伙,全數 6 座獨立屋,每座實用面積約 3,878 至 4,002 呎,係南區極低密度豪宅屋苑。最大賣點係私隱度高、單位空間極大,配合大潭一帶嘅自然山海環境,適合追求遠離煩囂嘅高端用家。不過代價係交通依賴私家車或巴士小巴,最近港鐵站遠在柴灣或太古,日常出入要有車代步。生活配套方面,最近嘅超市、食肆集中喺赤柱或戰時大潭村範圍,步行唔到,一定要搭車。50 年樓齡加上極細規模(得 6 伙),大廈維修、管理事務由業主自行協商,無管理處或會所。適合追求極致空間同海景、唔介意自駕出入嘅富豪家庭,唔適合依賴公共交通或需要密集社區配套嘅用家。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
龜背灣無港鐵覆蓋,日常出入主要靠私家車或大潭道沿線嘅城巴 14 號(來往嘉亨灣至赤柱)及小巴 16M(來往柴灣站至舂坎角)。大潭道係雙線雙程道路,繁忙時間往來柴灣或東區走廊容易塞車。最近嘅公共交通站點喺 600 米範圍內約有 4 個,但班次疏落,夜晚尾班車早,無車嘅話出入會相當唔方便。
龜背灣本身無商舖或會所設施,日常買餸、食飯、購物最近要去赤柱(車程約 5-8 分鐘),嗰度有惠康超市、街市同多間食肆。或者揸車去柴灣(約 10 分鐘車程)先有大型商場同街市。醫療方面,最近普通科診所約 2.1 公里外,急症服務最近係東區醫院(約 3.7 公里),日常睇醫生一定要揸車出入。附近步行範圍內無公園或公共休憩空間,想散步放狗要去大潭郊野公園或赤柱海濱。
龜背灣目前市場放盤叫價約 HK$1.2 億,放盤呎價約 HK$29,985,屬於南區獨立屋豪宅水平。相比同區大潭陽明山莊或浪琴園,龜背灣單位面積更大、私隱度更高,但樓齡偏高(50 年)且規模極細,放盤極少,市場流通性低。此類物業定價以位置、景觀及稀缺性主導,價格波動相對溫和。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
屋苑無港鐵覆蓋,600 米內有 4 個巴士小巴站,但班次疏落,夜晚尾班車早。日常出入高度依賴私家車,尤其係去柴灣或東區方向,繁忙時間大潭道容易塞車。
屋苑本身無商舖,最近超市食肆喺赤柱(車程 5-8 分鐘),買餸食飯一定要揸車。醫療配套最近普通科診所約 2.1 公里,急症要去東區醫院約 3.7 公里,日常睇醫生唔方便。
18 校網有 9 間小學,選擇唔算多,而且屋苑 1.2 公里範圍內只有 1 間學校。有小朋友嘅家庭要考慮每日校車接送安排,或者揀國際學校。
步行範圍內無公共休憩空間或康樂設施,想散步放狗要去大潭郊野公園或赤柱海濱。好處係低密度獨立屋環境,私隱度高,景觀開揚,適合喜歡自然寧靜嘅人。
全屋苑得 6 伙,無管理處、無會所,大廈維修、清潔、保安等公共事務由業主自行協商處理。鄰里關係簡單直接,適合唔鍾意大型屋苑繁雜管理嘅用家。
最適合追求極致私隱、超大空間同海景嘅高端家庭,尤其係有車代步、唔需要密集社區配套嘅用家。大潭一帶環境清幽,適合喜歡自然景觀同戶外活動嘅人。唔適合依賴公共交通嘅人士、需要校網配套嘅家庭(18 校網小學只有 9 間,選擇有限),以及需要管理處或會所設施嘅買家。行動不便者亦要留意出入需要駕車。
全屋苑得 6 座獨立屋,無正式管理處或會所設施。大廈維修、清潔、保安等公共事務由業主共同協商處理,管理費極低或按實際開支分攤。
基本上係。無港鐵覆蓋,巴士 14 號同小巴 16M 班次疏落,夜晚尾班車早。日常買餸、睇醫生、接送小朋友全部要揸車,無車嘅話生活會相當唔方便。
50 年樓齡的獨立屋,銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款,尤其係大額物業。
大潭郊野公園、大潭水塘、赤柱海濱長廊都係短途車程可達,適合行山、跑步、放狗。龜背灣本身亦近海,部分單位有海景,但步行範圍內無公共休憩空間。
要考慮校網選擇有限(18 校網 9 間小學),而且出入一定要車,每日接送係一項開支。如果讀國際學校或安排校車,問題唔大;否則建議先了解校車路線覆蓋。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
類型調整分 1.2,公開數據便利度 23.3,中信心,同類位置 1.4,全港參考 0.8
600 米內公共交通站點:4 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:4 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:1 間Education Bureau
18 校網小學:9 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 2.1 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 3.7 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:1 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:1 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:1 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot