雙溪係淺水灣道上一座低密度豪宅,1974 年由太古地產發展,單幢 40 伙,實用面積由 2,423 至 2,700 呎,全部屬大戶設計。屋苑自設泳池、網球場、壁球室、健身室等設施,以當年標準嚟講配套相當齊全。位置喺淺水灣道中段,住客多數揸車出入,屋苑設有停車場。生活配套方面,淺水灣一帶有超市、餐廳、沙灘,日常買餸食飯算方便;但交通同醫療配套係明顯短板——無港鐵直達,巴士班次有限,最近嘅急症服務喺黃竹坑醫院,約 1.8 公里。18 校網小學只有 9 間,選擇唔多。52 年樓齡偏高,大廈維修保養係準買家需要仔細了解嘅一環。適合追求淺水灣海景、重視私隱同空間感嘅高端用家。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
雙溪最近嘅公共交通係淺水灣道沿線嘅城巴 6、6X、73 等路線,來往中環、銅鑼灣同香港仔。由於無港鐵直達,日常出入主要靠巴士或私家車。繁忙時間淺水灣道車流較多,出中環車程約 25-35 分鐘,非繁忙時間則較暢順。晚上班次疏落,夜歸要預時間。整體而言,交通係呢個屋苑嘅明顯弱項,住客多數依賴揸車出入。
淺水灣一帶有小型超市、餐廳同咖啡店,步行約 5-10 分鐘可達,日常買餸可以喺附近超市解決,但要買齊全就要出銅鑼灣或香港仔。沙灘係最大嘅休憩賣點,夏天游水曬太陽好方便。醫療方面,黃竹坑醫院約 1.7 公里,普通科門診同急症服務距離稍遠。屋苑自設泳池、網球場、壁球室、健身室等,住客唔使外出都有充足運動空間。
雙溪目前唯一放盤叫價約 HK$9,500 萬,實用呎價約 HK$35,185。以淺水灣同區豪宅標準嚟睇,呢個叫價反映大戶型供應稀缺,同區類似規模嘅低密度物業放盤向來有限。52 年樓齡會影響銀行按揭審批,實際成交價需視乎單位景觀、內部裝修及大廈維修狀況而定。市場上同區可比較嘅物業包括淺水灣道其他低密度豪宅,但供應量同樣極少。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
屋苑附近有巴士站(6、6X、73 等路線),但無港鐵覆蓋,班次同路線選擇有限。繁忙時間出中環約 25-35 分鐘,夜晚班次疏落,住客多數揸車出入,公共交通依賴度較高嘅人會覺得唔方便。
淺水灣一帶有超市、餐廳同沙灘,日常生活基本可步行解決。屋苑自設泳池、網球場、壁球室、健身室等 4 項設施,住客唔使外出都有充足消閒選擇。
18 校網只有 9 間小學,選擇唔多,而且屋苑附近步行範圍內學校稀少(1.2 公里內僅 3 間)。有學齡兒童嘅家庭需要仔細考慮校網配套,或安排校車接送。
最近嘅醫院係黃竹坑醫院(約 1.7 公里),急症服務要再遠少少。日常睇醫生或攞藥,揸車出入會方便好多,否則要搭車出去先得。
屋苑附近步行範圍內未見大型公共休憩空間或公園,想散步或放狗通常要行去淺水灣沙灘一帶,或者揸車去南區其他郊野地點。屋苑本身屬低密度設計,景觀同私隱度係主要賣點。
屋苑附近基本社區設施(如郵局、圖書館、社區中心)較少,日常要辦理事務通常要出銅鑼灣或香港仔先有較多選擇。住客多數習慣一次過出區處理。
最適合追求淺水灣海景、重視私隱同空間感嘅高端用家,尤其係習慣揸車出入、唔依賴公共交通工具嘅家庭。屋苑單位面積大(2,423 呎起),適合需要寬敞居住空間嘅換樓客。唔太適合依賴公共交通嘅上班族、有學齡兒童需要校網支援嘅家庭(18 校網選擇有限),以及預算有限嘅上車客——入場門檻極高,而且樓齡高會影響按揭年期。
會,尤其係無車嘅住客。最近巴士站行約 3-5 分鐘,有 6、6X、73 等路線來往中環、銅鑼灣,但繁忙時間淺水灣道塞車,夜晚班次疏落。多數住客都係揸車出入,屋苑設有停車場。
有機會。52 年樓齡會影響銀行按揭審批,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,同時留意大廈維修基金同最近有無大型維修工程。
屋苑設有泳池、健身室、網球場、壁球室、兒童遊樂場、桑拿室、蒸氣室同多用途室,以 1974 年入伙嘅屋苑嚟講,呢個會所配套算相當齊全,住客日常運動消閒唔使外出。
淺水灣一帶有小型超市同便利店,買基本食材同日用品冇問題。但要買齊新鮮餸菜或大型購物,通常要出銅鑼灣或香港仔先有更多選擇。住客多數一星期出區補給一次。
要睇校網考慮。18 校網只有 9 間小學,選擇有限,附近步行範圍內學校亦唔多。如果小朋友已經返國際學校或安排咗校車,問題唔大;否則要仔細評估校網配套是否滿足需要。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
類型調整分 14.5,公開數據便利度 39.5,中信心,同類位置 19.5,全港參考 7.1
600 米內公共交通站點:10 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:12 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:3 間Education Bureau
18 校網小學:9 間Education Bureau
最近醫療設施:黃竹坑醫院,約 1.7 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 1.8 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department