慧豪閣位於西半山干德道,1994 年入伙,由恒基兆業發展,兩座共提供 336 個單位,實用面積由 396 至 789 呎,主打中大型單位。屋苑最大賣點係環境清幽同康樂配套——自設室外泳池、園林花園同兒童遊樂場,加上西半山一帶綠化資源豐富,住落比市區密集住宅舒適。生活配套方面,行落山唔使 10 分鐘就係西營盤站同般咸道一帶,超市、街市、食肆選擇多。交通係主要短板,港鐵西營盤站步行約 8 分鐘,返工時間要預留上落斜時間。對於鍾意半山寧靜環境、有車代步或唔介意行路嘅家庭客嚟講,慧豪閣係一個平衡生活質素同方便度嘅選擇。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
最近港鐵係西營盤站,步行約 8 分鐘,實際要視乎上落斜速度。西營盤站位於港島綫,返中環約 5 分鐘、金鐘約 8 分鐘。干德道沿線有專線小巴(如 3 號、3A 號)接駁中環碼頭同港鐵站,繁忙時間班次尚算頻密。的士亦容易截到,尤其落山方向。整體而言,交通唔算差但一定唔及平地屋苑方便,日常出入需要預多啲時間。
般咸道一帶係西半山主要生活圈,超市、藥房、茶餐廳同小店選擇充足,步行約 5-8 分鐘可達。買餸可以去正街街市或西營盤街市,選擇多而且價錢合理。醫療配套方面,嘉諾撒醫院距離約 0.5 公里,急症服務約 0.7 公里,睇醫生好方便。屋苑自設泳池同園林花園,夏天落樓就可以游水,唔使專程去公眾泳池。唯一要留意係干德道本身商舖唔多,日常購物要落山先得。
慧豪閣目前放盤叫價約 HK$850 萬至 HK$1,800 萬,放盤呎價約 HK$13,714 至 HK$19,951。平均呎租約 HK$50,屬西半山中上水平。相比同區較新嘅半山樓(如天匯、殷然),慧豪閣樓齡 32 年,入場門檻相對低,但位置同景觀則有明顯差距。租務市場穩定,適合追求半山居住體驗但預算有限嘅用家。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
西營盤站步行約 8 分鐘,實際要視乎上落斜速度,對唔慣行斜路嘅人會覺得吃力。干德道有小巴接駁,但班次有限,繁忙時間等車需時。整體而言,出入需要預多啲時間,冇車嘅話日常通勤會比平地屋苑冇咁方便。
般咸道同西營盤一帶超市、街市、食肆齊全,日常購物同買餸步行可達。嘉諾撒醫院同急症服務距離近,醫療配套完善。屋苑自設泳池同花園,基本生活所需唔使去太遠。
11 校網有 16 間小學,中西區中學有 13 間,其中 9 間係 Band 1,係傳統名校區。附近 1.2 公里內有 72 間學校,適合有小朋友嘅家庭,由幼稚園到中學嘅選擇都多。
西半山一帶綠化資源豐富,附近有香港動植物公園、香港公園等大型戶外空間,假日行山或散步都有好去處。干德道本身車流唔多,環境清靜,住落比市區密集住宅舒服。
屋苑自設室外泳池、兒童遊樂場同園林花園,夏天落樓就可以游水,小朋友亦有地方放電。半山區本身多行山徑同公園,假日活動選擇豐富,唔使專程去公眾泳池或體育館。
慧豪閣屬中型屋苑,兩座 336 伙,鄰里關係比大型屋苑緊密,但又唔似單幢樓咁無管理。干德道一帶以住宅為主,社區寧靜,日常生活主要依賴般咸道同西營盤一帶嘅社區設施。
最適合鍾意半山寧靜環境、有車代步或願意行路嘅家庭客,尤其係有小朋友嘅家庭——11 校網有 16 間小學,中西區中學有 9 間 Band 1 學校,校網實力強勁。屋苑自設泳池同遊樂場,小朋友放學有地方玩。唔太適合依賴港鐵通勤、唔想行斜路嘅單身人士或年輕夫婦,同區可考慮西營盤站周邊較新嘅單幢樓。
步行約 8 分鐘,主要係落斜路,對行慣半山嘅人嚟講算輕鬆。但夏天或落雨時會比較吃力,唔慣行斜路嘅人可能要預 10-12 分鐘。建議實地行一次感受吓。
屋苑設有停車場,但車位比例約 1:4,供求緊張,唔係每戶都分配到車位。管理費按實用面積計約每呎 $3.5-$4.0,以 600 呎單位計月費約 $2,100-$2,400,包括泳池保養、24 小時保安同公共區域清潔。
小學屬 11 校網,有 16 間小學,包括聖士提反女子中學附屬小學、嘉諾撒聖心學校等傳統名校。中西區中學有 13 間,其中 9 間係 Band 1,係全港數一數二嘅校網,適合有小朋友嘅家庭。
般咸道一帶有惠康、百佳等超市,步行約 5 分鐘。買餸可以去正街街市或西營盤街市,選擇多而且價錢合理。日常購物需要落山先得,干德道本身冇商舖。
最適合有車代步或唔介意行斜路嘅家庭客,尤其係重視校網同居住環境嘅家長。屋苑自設泳池同遊樂場,小朋友放學有地方玩。唔太適合依賴港鐵通勤、唔想行斜路嘅單身人士。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 91.7,公開數據便利度 73.6,中信心,全港參考 93.5
最近港鐵:西營盤站,約 8 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:68 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:7 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:72 間Education Bureau
11 校網小學:16 間Education Bureau
最近醫療設施:嘉諾撒醫院,約 0.5 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot