筲箕灣道200號係西灣河一座單幢舊樓,1971年入伙,全幢只有4個單位,屬典型市區蚊型住宅。位置係最大賣點——港鐵西灣河站步行約3分鐘,返工返港島東同中環都好直接。單位實用面積544呎,以單幢樓嚟講間隔算實用。不過55年樓齡,內部狀況參差,加上得4伙,冇管理處、冇會所、冇停車場,大廈維修同清潔要靠業主自己協商。生活配套方面,西灣河街市同太安樓一帶買餸食飯選擇多,但醫療配套相對弱,最近急症室要去到東區醫院約1.8公里。適合追求交通方便、唔介意舊樓嘅單身人士或年輕夫婦,家庭客就要留意校網同空間限制。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
西灣河站位於港島綫,步行約3分鐘直達,返中環約18分鐘、金鐘約15分鐘、太古坊約5分鐘,對港島東返工嘅人嚟講非常方便。筲箕灣道沿線仲有多條巴士同小巴線來往九龍東同新界,包括過海隧道巴。通宵交通選擇亦充足,凌晨返屋企唔使擔心。唯一要留意係港島綫繁忙時間東行較迫,但整體通勤體驗穩定可靠。
日常生活配套算齊全,西灣河街市同太安樓一帶有濕貨街市、超市同大量平民食肆,買餸食飯好方便。附近有西灣河市政大廈,內有圖書館同體育館。大型購物就要行去太古城中心或筲箕灣廣場。醫療方面係明顯短板,普通科診所最近約0.5公里,但急症服務要去到東區醫院約1.8公里,車程約10分鐘。附近步行範圍未見大型公園或海濱長廊,想散步通常要行去愛秩序灣公園或西灣河海濱長廊。
筲箕灣道200號目前唯一放盤叫價約HK$300萬,以544呎實用面積計,呎價約HK$5,500左右,喺西灣河區內屬偏低水平。同區較新嘅屋苑如嘉亨灣、鯉景灣呎價動輒過萬,兩者樓齡同質素差距明顯。55年樓齡影響銀行按揭年期,實際可造按揭成數需向多間銀行查詢。全幢僅4伙,放盤極少,業主議價空間有限。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
港鐵西灣河站步行約3分鐘,港島綫直達中環、金鐘。筲箕灣道沿線仲有多條巴士小巴線,通宵交通選擇充足,返工返學都好方便。
最近普通科診所約0.5公里,但急症服務要去到東區尤德夫人那打素醫院約1.8公里,車程約10分鐘。日常睇醫生可以喺西灣河區內解決,但遇上緊急情況就唔算就近。
步行範圍1.5公里內未見大型康樂設施或公共休憩空間,想跑步做運動通常要行去西灣河體育館或愛秩序灣公園。筲箕灣道車流較多,環境偏嘈雜,住慣靜區嘅人需要適應。
16校網有13間小學,包括嘉諾撒學校、中華基督教會基灣小學等,但校網競爭向來激烈。1.2公里範圍內有75間學校,選擇算多,但實際派位結果需視乎居住地址同申請策略。
全幢僅4伙,鄰里關係簡單,但同時意味冇管理處、冇保安、冇會所。大廈清潔、維修、垃圾處理等公共事務要靠業主自行協商,管理費極低但需要業主有共識同責任感。
最適合追求交通方便、預算有限嘅單身人士或年輕夫婦,尤其喺港島東返工嘅用家。544呎實用面積以單幢舊樓嚟講算寬敞,適合想用較低預算換取較大空間嘅人。唔適合有小朋友嘅家庭——16校網雖然有13間小學,但校網競爭激烈,單位空間亦有限。亦唔適合追求會所配套、新樓管理嘅換樓客,或行動不便者(無電梯、無管理員)。
全幢只有4個單位,屬極低密度單幢樓,通常冇電梯亦冇正式管理處。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商處理,管理費極低或未有收取。
可以申請按揭,但1971年入伙(樓齡55年),銀行審批時會考慮樓齡同物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至20-25年。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款。
普通科診所最近約0.5公里,西灣河區內有幾間私家診所。但急症服務要去東區尤德夫人那打素醫院約1.8公里,車程約10分鐘。日常小病冇問題,緊急情況就要預留交通時間。
以單幢舊樓嚟講544呎算係寬敞,比同區不少200-300呎嘅蚊型單位大得多。間隔實用,適合單身人士或年輕夫婦,甚至可以間到兩房。
放盤叫價約300萬,入場門檻低,西灣河租務需求穩定,適合買入收租。自住就要考慮55年樓齡、無會所配套、環境偏嘈雜等因素,建議實地視察日夜環境再決定。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 41.0,公開數據便利度 64.5,中信心,全港參考 53.6
最近港鐵:西灣河站,約 3 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:116 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:3 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:75 間Education Bureau
16 校網小學:13 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.5 公里Hospital Authority
最近急症服務:東區尤德夫人那打素醫院,約 1.8 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot