謝斐道518-520號係銅鑼灣核心地段嘅單幢舊樓,1961年入伙,全幢31個單位,實用面積由612至739呎,屬市區中型單位舊樓。位置係最大本錢——港鐵銅鑼灣站步行僅1分鐘,返工、消遣、夜歸都極之方便。不過要留意,65年樓齡意味住大廈狀況參差,準買家需要預留裝修同維修開支;而且銅鑼灣區人流密集,街道長期繁忙,環境嘈雜係日常生活一部分。屋苑本身冇會所、冇停車場,公共空間有限。適合追求極致交通方便、唔介意舊樓同嘈雜環境嘅單身人士或年輕夫婦;家庭客就要考慮12校網競爭同區內綠化空間不足嘅問題。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
銅鑼灣站步行約1分鐘直達,係港島綫核心車站,返中環約5分鐘、金鐘約6分鐘、太古約10分鐘。謝斐道沿線有多條巴士及小巴路線來往港九各區,深夜亦有通宵小巴服務,凌晨返屋企唔使擔心。實際生活上,最大優勢係路線選擇極多、班次頻密;代價係銅鑼灣站常年人潮洶湧,繁忙時間出入月台需預留排隊時間。
銅鑼灣係港島主要消費區,樓下就係謝斐道、駱克道一帶,食肆、便利店、超市應有盡有。大型商場如時代廣場、希慎廣場、Sogo等步行5至10分鐘可達,購物選擇極豐富。買餸方面,附近有街市但選擇唔算多,較依賴超市。醫療配套充足,聖保祿醫院約0.6公里,最近急症服務約0.9公里,日常睇醫生唔使擔心。最大短板係綠化空間——步行範圍內未見大型公園或公共休憩空間,想散步放鬆通常要行遠啲去維多利亞公園。
銅鑼灣核心地段單幢舊樓放盤向來稀缺,目前市場叫價約HK$450萬。以實用面積612至739呎計,呎價約HK$6,100至HK$7,400,相比同區大型屋苑如維景花園或海威大廈明顯低一截。65年樓齡影響銀行按揭審批,實際可造按揭成數需向多間銀行查詢。此類物業通常以收租回報為主導,銅鑼灣租務需求穩定。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
銅鑼灣站步行約1分鐘就到,港島綫去中環、金鐘、太古都係幾分鐘車程。謝斐道沿線仲有多條巴士小巴路線,深夜都有車返屋企,交通選擇極多。
銅鑼灣消費區喺晒附近,食肆超市商場行幾分鐘就到。不過買餸街市選擇有限,日常買餸較依賴超市,屋苑本身亦冇會所設施。
12校網有14間小學,屬傳統名校網之一,但競爭向來激烈。1.2公里範圍內有71間學校,選擇算多,但實際派位結果要睇運氣。
聖保祿醫院約0.6公里,最近急症服務約0.9公里,2公里內有11個醫療點,日常睇醫生或緊急醫療都好方便。
步行範圍內未見大型公園或公共休憩空間,想散步、放狗或做運動通常要行去維多利亞公園(約1公里)。銅鑼灣區街道繁忙,環境嘈雜,住慣靜區嘅人需要時間適應。
最適合喺港島核心商業區返工、追求極致交通方便嘅單身人士或年輕夫婦,尤其係經常需要夜歸嘅用家。亦適合買入收租嘅投資者,銅鑼灣租務需求強勁,放租唔難。唔適合有小朋友嘅家庭——12校網競爭激烈,區內綠化空間不足,想帶小朋友去公園玩通常要行去維園。亦唔適合追求寧靜居住環境或行動不便者(無電梯、無管理員)。
全幢31個單位,屬單幢舊樓,通常冇正式管理處或24小時管理員。大廈清潔同公共事務由業主共同協商處理。電梯方面建議實地視察確認。
可以申請,但1961年入伙樓齡達65年,銀行審批按揭時會較保守,按揭成數可能較低,還款期或縮短至20年以下。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款。
12校網雖然係傳統名校網,但競爭激烈。區內綠化空間不足,最近嘅大型公園係維多利亞公園,帶小朋友去玩要行約10分鐘。單位實用面積612至739呎算寬敞,但環境嘈雜,家庭客要實地感受再決定。
銅鑼灣區街市選擇有限,日常買餸較依賴超市,如時代廣場地庫嘅Taste或希慎廣場嘅city'super。想行傳統街市就要去鵝頸橋街市(約0.5公里),選擇會多啲。
銅鑼灣站步行1分鐘,港島綫去中環金鐘太古都係幾分鐘車程。樓下謝斐道、駱克道一帶食肆便利店超市齊全,深夜都有嘢食。對於喺港島返工、鍾意方便快捷嘅人嚟講,呢個位置好難取代。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 45.2,公開數據便利度 64.7,中信心,全港參考 56.9
最近港鐵:銅鑼灣站,約 1 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:88 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:71 間Education Bureau
12 校網小學:14 間Education Bureau
最近醫療設施:聖保祿醫院,約 0.6 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 0.9 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:1 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department