謝斐道522-524號係銅鑼灣核心地段嘅單幢舊樓,1961年入伙,全幢只有14個單位,實用面積由682至725呎,屬於市區中型單位舊樓。位置係最大賣點——港鐵銅鑼灣站步行僅1分鐘,返工、消閒、夜歸都極之方便。銅鑼灣購物區、食肆、超市全部喺步行範圍,生活所需幾乎唔使搭車。不過,65年樓齡係現實考慮,大廈冇會所、冇停車場、冇管理處,公共事務由業主自行協商。單位數量少,鄰里關係簡單,但大廈維修開支同按揭條件需要特別留意。適合追求極致交通方便、唔介意舊樓嘅用家,尤其係喺港島核心商業區返工嘅單身人士或年輕夫婦。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
銅鑼灣站步行1分鐘即達,港島綫直達金鐘(約5分鐘)、中環(約8分鐘)、太古(約10分鐘),返工通勤極之直接。謝斐道沿線有多條巴士及小巴路線來往港九新界,通宵時段選擇亦多。實際生活上,最大優勢係路線密度高、班次密,任何時間返屋企都唔使等太耐。代價係銅鑼灣站長期人多擠迫,繁忙時間出入月台需預留排隊時間。
銅鑼灣係港島最大購物區之一,樓下就係謝斐道食肆街,行兩步到時代廣場、崇光百貨、希慎廣場,超市、戲院、大型百貨一應俱全。買餸可以行去鵝頸橋街市或惠康,日常飲食選擇極多。醫療方面,聖保祿醫院約500米,最近急症服務約900米,配套充足。最大短板係康樂同休憩空間——附近冇大型公園或運動場,想散步放狗要行遠少去到維多利亞公園(約1公里),或者搭車去跑馬地。
目前市場放盤叫價約HK$1,280萬,以實用面積682至725呎計,呎價約HK$17,600至HK$18,800水平。銅鑼灣核心地段單幢舊樓供應極少,全幢僅14伙,放盤長期稀缺。65年樓齡會影響銀行按揭審批,實際可造按揭成數同還款期需向多間銀行查詢。同區比較,相若樓齡嘅單幢樓叫價普遍在HK$1,200萬以上,呢個價位反映地段溢價多於物業質素。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
銅鑼灣站步行約1分鐘,港島綫直達金鐘、中環,巴士小巴路線密集,通宵交通選擇充足。繁忙時間車站人多擠迫係唯一代價,整體通勤體驗喺全港數一數二。
銅鑼灣購物區、食肆、超市、街市全部步行可達,日常生活極方便。但屋苑本身冇任何設施,洗衣、健身等需要外求。資料有限,未能確認大廈有冇管理處或電梯。
12校網有14間小學,包括多間傳統名校,校網質素理想。1.2公里範圍內有73間學校,選擇極多,但競爭亦相對激烈。
聖保祿醫院約500米,最近急症服務約900米,2公里內有11個醫療點。日常睇醫生或緊急醫療需求都算方便,唔使長途跋涉。
1.5公里範圍內未見康樂體育中心,附近亦冇大型公園或運動場。想跑步、游水、打波通常要行去維多利亞公園(約1公里),或者搭車出去跑馬地。
1.2公里內公共休憩空間及開放空間均未見,銅鑼灣核心地段高密度發展,街道人流車流極多,居住環境嘈雜,唔適合追求寧靜嘅用家。
最適合喺港島核心區返工、追求極致交通方便嘅單身人士或年輕夫婦,尤其係唔介意舊樓、鍾意銅鑼灣生活節奏嘅用家。12校網有14間小學,包括多間傳統名校,亦吸引重視校網嘅家庭。唔適合需要會所、泳池、兒童遊樂場等設施嘅家庭客,亦唔適合行動不便者(無電梯資訊需確認),以及對噪音敏感、追求寧靜居住環境嘅人。
全幢只有14個單位,屬極低密度單幢樓,通常冇正式管理處。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商。電梯方面,1961年入伙嘅舊樓未必有,建議實地確認。
可以,但1961年入伙(樓齡65年),銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至20-25年。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款。
屋苑步行範圍內未見大型公園或公共休憩空間。最近嘅維多利亞公園約1公里,有草地、緩跑徑同寵物共享空間,係最近嘅戶外活動選擇。
12校網有14間小學,包括多間名校,校網方面有吸引力。但單位實用面積682至725呎,以家庭計空間尚可;不過附近冇會所、遊樂場,大廈亦未必有電梯,有小朋友嘅家庭要考慮實際需要。
謝斐道係銅鑼灣主要街道,日間車流人流極多,夜晚食肆同酒吧營業至深夜,環境嘈雜係預期之內。對聲音敏感嘅人建議實地視察日夜環境,或考慮高層單位。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 45.2,公開數據便利度 64.7,中信心,全港參考 56.9
最近港鐵:銅鑼灣站,約 1 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:90 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:73 間Education Bureau
12 校網小學:14 間Education Bureau
最近醫療設施:聖保祿醫院,約 0.5 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 0.9 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:1 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department