澤堂樓位於灣仔光明街,1975 年入伙,全幢只有 20 個單位,係區內典型單幢舊樓。位置係最大賣點——步行至金鐘站約 5 分鐘,港島綫同東鐵綫交匯,返工通勤極之方便。不過生活配套上就唔似大型屋苑咁自給自足,買餸食飯要行出皇后大道東或灣仔街市一帶。51 年樓齡,單位實用面積由 403 至 433 呎,屬中細戶型,適合預算有限又想留喺港島核心區嘅用家。屋苑無會所、無停車場、無管理處,大廈維修同清潔由業主自行協商。整體嚟講,澤堂樓係「用位置換空間」嘅選擇,最啱追求交通方便、唔介意舊樓嘅單身人士或年輕夫婦。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
金鐘站步行約 5 分鐘,係港島綫同東鐵綫嘅超級轉車站,返中環約 5 分鐘、金鐘商業區直達、過海去尖沙咀都係一個站。光明街一帶亦有巴士行經皇后大道東,來往銅鑼灣、跑馬地同南區。實際生活上,最大優勢係通勤路線選擇多,無論返港島定過海都方便;代價係金鐘站繁忙時間人流極高,出入月台要預留時間。
澤堂樓周邊生活配套以街舖為主,光明街一帶有少量食肆同雜貨店,但大型超市、街市要行約 10 分鐘去灣仔街市或皇后大道東先有。食肆選擇方面,灣仔區選擇豐富,由茶餐廳到高級餐廳都有,不過唔係落樓就即刻有。醫療配套係亮點,律敦治醫院步行約 6 分鐘,急症室同普通科門診都好近。康樂方面明顯弱勢,附近無大型公園或體育館,想散步或做運動通常要行去香港公園或維園。
澤堂樓目前市場放盤叫價約 HK$580 萬,以實用面積約 403-433 呎計,折合呎價約 $13,400-$14,400。對比同區較新嘅單幢樓或大型屋苑,呢個價位喺灣仔區屬偏低入場門檻。51 年樓齡會影響銀行按揭審批,實際可造按揭成數同還款期需向多間銀行查詢。由於放盤量極少(全幢僅 20 伙),市場流通性有限,業主議價空間通常較細。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
金鐘站步行約 5 分鐘,港島綫同東鐵綫交匯,返中環、金鐘、過海都極之方便。600 米內有 89 個公共交通站點,巴士小巴選擇多,整體通勤彈性高。
屋苑本身無商場或會所,日常買餸食飯要行約 10 分鐘去灣仔街市或皇后大道東一帶。附近以街舖為主,唔似大型屋苑咁落樓就有超市,生活上要行多少少路。
所屬 12 小學校網有 14 間小學,1.2 公里內有 37 間學校,選擇算多。不過校網內傳統名校競爭激烈,而且單位面積有限,有小朋友嘅家庭要考慮實際居住空間。
律敦治醫院距離約 0.6 公里,步行約 6 分鐘,急症室同普通科門診都好近。2 公里內有 8 個醫療點,日常睇醫生或覆診好方便,係澤堂樓嘅明顯優勢。
1.5 公里內無康樂設施(體育館、泳池等),附近亦無大型公園。想跑步、游水或做運動通常要搭車去香港公園、維園或銅鑼灣運動場,日常運動唔算方便。
1.2 公里內未見公共休憩空間或開放空間,光明街一屬舊區內街,周邊以商住混合為主,綠化同休憩空間有限。想散步或放狗要行遠少少去香港公園或添馬公園。
最適合喺港島核心區返工、追求交通方便嘅單身人士或年輕夫婦,尤其係預算有限又想留喺灣仔區嘅用家。醫療配套近亦適合有定期覆診需要嘅長者。唔適合有小朋友嘅家庭——12 校網雖然有 14 間小學,但單位空間有限,而且附近缺乏兒童遊樂設施。亦唔適合追求會所、停車場、管理服務嘅買家,以及行動不便者(無電梯)。
全幢只有 20 個單位,屬極細規模單幢樓,通常冇正式管理處或電梯。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商,管理費極低或未有收取。
可以,但 1975 年入伙(樓齡 51 年),銀行審批按揭時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款。
附近步行範圍內欠缺大型公園或體育館。最近嘅公共休憩空間係香港公園(約步行 15 分鐘)或添馬公園(約步行 12 分鐘),日常運動或散步需要行遠少少。
金鐘站步行 5 分鐘,港島綫同東鐵綫交匯,返中環、金鐘、過海都極方便。醫療配套亦係亮點,律敦治醫院步行約 6 分鐘,急症室同普通科門診都好近。
光明街屬灣仔舊區內街,唔係主幹道,日間車流同人流相對無皇后大道東咁繁忙。夜晚會更靜,整體環境比軒尼詩道或莊士敦道一帶清靜,但始終係市區,對聲音敏感嘅人建議實地視察。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 20.7,公開數據便利度 62.1,中信心,全港參考 37.4
最近港鐵:金鐘站,約 5 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:89 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:1 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:37 間Education Bureau
12 校網小學:14 間Education Bureau
最近醫療設施:律敦治醫院,約 0.6 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:律敦治醫院,約 0.6 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot