鳳凰邨大廈係黃大仙區一個公共屋邨住宅項目,1973 年入伙,單幢設計提供 109 個單位,實用面積由 333 呎至 650 呎。屋苑最大賣點係環境優勢——周邊有 4 個大型公園或郊野資源,包括獅子山公園、黃大仙配水庫遊樂場等,住客日常散步或假日行山好方便。交通方面,步行到鑽石山站約 8 分鐘,沿線有巴士小巴接駁,但唔算港鐵上蓋級方便。生活配套方面,屋苑自設商店同兒童遊樂場,附近有聖母醫院(步行約 2 分鐘),醫療配套到位。樓齡 53 年,屬房委會興建,大廈結構同公共空間保養需實地觀察。適合追求靜中帶旺、鍾意自然環境嘅用家,尤其係銀髮族或家庭客。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
最近港鐵係鑽石山站,步行約 8 分鐘,經龍翔道天橋可達。鑽石山站係屯馬綫同觀塘綫交匯點,來往九龍東、新界東同港島方向轉車方便。屋苑附近銀鳳街同鳳德道有多條巴士及小巴路線,包括前往旺角、觀塘、中環等熱門地點。實際生活上,8 分鐘步行距離對日常返工尚可接受,但落雨或拎重嘢時會覺得有啲遠,尤其同區港鐵上蓋屋苑相比,交通評分屬中等偏弱。
屋苑自設商店,日常買基本用品可以落樓解決。買餸方面,鳳德街市同黃大仙中心街市步行約 10 分鐘內可達,選擇充足。食肆集中喺鳳德道同龍翔道一帶,茶餐廳、快餐店、酒樓都有。醫療係亮點——聖母醫院僅 0.2 公里,步行 2 分鐘即到,普通科門診同急症服務就近;2 公里內有 15 個醫療點,覆蓋全面。休憩方面,獅子山公園、黃大仙配水庫遊樂場等戶外空間充足,適合晨運或假日放電。
目前市場放盤叫價約 HK$360 萬,放盤呎價約 HK$5,538,以黃大仙區來說屬偏低水平。同區較新屋苑如現崇山呎價逾萬,鳳凰邨大廈因樓齡高(53 年)及公屋背景,價格明顯低一截。放盤量極少,反映業主惜售。高樓齡影響銀行按揭年期,實際成交價需視乎單位內櫳狀況及大廈維修進度。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
鑽石山站步行約 8 分鐘,返工返學算行得郁,但落雨或拎重嘢會覺得遠。附近巴士小巴線路多,整體通勤選擇夠用但唔算方便。
45 小學校網有 12 間小學,但中學校網內只有 1 間 Band 1 中學,升中選擇較窄。1.2 公里內雖然有 107 間學校,但以中小型補習社及幼稚園為主,對中學階段規劃要預早部署。
聖母醫院僅 0.2 公里,步行 2 分鐘即到,急症同普通科門診都好近。2 公里內有 15 個醫療點,涵蓋診所同醫院,日常睇醫生唔使跨區。
屋苑附近有獅子山公園、黃大仙配水庫遊樂場等 4 個大型公園或郊野資源,晨運、散步、假日行山都就腳。相比同區其他舊樓,呢度嘅戶外空間係明顯優勢。
屋苑自設商店,鳳德街市同黃大仙中心步行約 10 分鐘,買餸食飯選擇夠。食肆集中喺鳳德道一帶,唔算旺區級數但日常夠用。
最適合預算有限、唔介意舊樓嘅上車客,尤其係喺黃大仙或九龍東返工嘅用家。銀髮族會喜歡就近醫療同公園環境。45 校網有 12 間小學,但中學校網僅 1 間 Band 1 學校,教育選擇有限,有小朋友嘅家庭要留意升中選校。唔適合追求新樓會所、或需要高成數按揭嘅買家——53 年樓齡會影響按揭批核。
係房委會興建嘅公共屋邨住宅,但單位可於居屋第二市場買賣。管理同維修由房委會負責,管理費較私樓低,但大廈設施相對簡單,無會所、無停車場。
53 年樓齡會影響按揭批核,銀行通常按「75 減樓齡」計算還款期,即最長約 22 年。按揭成數亦可能降至 5-6 成,建議準買家先向多間銀行查詢估價及條款。
有。獅子山公園、黃大仙配水庫遊樂場、鳳德公園等都在步行距離內,適合晨運、跑步或帶小朋友放電。呢區綠化資源喺市區嚟講算幾充裕。
8 分鐘步程屬中等距離,鑽石山站係屯馬綫同觀塘綫交匯,返九龍東同新界東都好快。如果返港島,喺鑽石山站搭屯馬綫去啟德轉東鐵綫,或喺九龍塘轉東鐵過海,大約 30-40 分鐘。
45 小學校網有 12 間小學,選擇足夠,但中學校網只有 1 間 Band 1 中學,升中選擇較窄。單位實用面積最大 650 呎,3 人家庭住得舒服。附近公園多,適合有小朋友嘅家庭,但要預先規劃升中路線。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 52.5,公開數據便利度 65.2,中信心,全港參考 62.6
最近港鐵:鑽石山站,約 8 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:95 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:5 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:107 間Education Bureau
45 校網小學:12 間Education Bureau
最近醫療設施:聖母醫院,約 0.2 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 0.2 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:4 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot