六也別墅位於跑馬地樂景臺,1965 年入伙,全幢僅 9 個單位,係跑馬地典型低密度舊樓。實用面積由 1,332 至 2,471 呎,屬區內少見嘅大戶型選擇。位置方面,行去銅鑼灣站約 12 分鐘,日常出入主要靠小巴或的士。屋苑最大亮點係醫療配套——最近醫院(養和醫院)僅 0.4 公里,2 公里內有 11 個醫療點,對有定期覆診需要嘅住戶係明顯優勢。但生活配套同康樂設施係短板,步行範圍內未見大型公園或公共休憩空間,日常散步或親子戶外活動通常要搭車出去。61 年樓齡加上僅 9 伙,大廈維修及管理需由業主自行協商。適合追求寧靜、大單位、唔介意舊樓嘅用家,尤其係重視醫療配套嘅退休人士或家庭。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
最近港鐵係銅鑼灣站,步行約 12 分鐘,路程經過樂活道同黃泥涌道,斜路較多,落雨或拎重嘢會比較吃力。日常出入主要依賴跑馬地一帶嘅小巴(例如 5 號、14M 線)來往銅鑼灣同灣仔,班次頻密但繁忙時間較難上車。的士係另一個常見選擇,跑馬地唔算難截車。整體交通方便度一般,適合唔需要每日搭地鐵返工嘅用家。
跑馬地本身生活配套偏向寧靜住宅區,唔似銅鑼灣咁密集。日常買餸可以去黃泥涌市政大廈嘅街市,或者成和道一帶嘅超市。食肆方面,跑馬地有幾間老字號茶餐廳同高級餐廳,選擇唔算多但質素唔錯。醫療配套係最大優勢,養和醫院步行約 5 分鐘,普通科診所同專科門診集中。康樂方面就係明顯短板,附近冇大型公園或公共運動設施,想跑步或放狗通常要去維園或香港仔郊野公園。
六也別墅目前僅有 1 個放盤,叫價約 HK$1,750 萬,實用面積約 1,650 呎,放盤呎價約 HK$10,606。以跑馬地低密度住宅區嚟講,呢個呎價屬中下水平,同區較新嘅屋苑如禮頓山呎價動輒兩萬以上。61 年樓齡係主要折讓因素,銀行按揭年期會受影響,但大單位供應稀缺,對鍾情跑馬地環境嘅買家仍有吸引力。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
銅鑼灣站步行約 12 分鐘,路程有斜路,落雨或拎重嘢會比較吃力。日常主要靠小巴(5 號、14M)來往銅鑼灣同灣仔,繁忙時間小巴較難上車,的士係另一個常見選擇。
跑馬地屬寧靜住宅區,日常買餸可去黃泥涌市政街市或成和道超市,食肆選擇唔算多但夠用。最大優勢係養和醫院僅 0.4 公里,2 公里內有 11 個醫療點,覆診或睇急症都好方便。
步行範圍內未見大型公園或公共休憩空間,1.5 公里內亦冇康樂體育中心。想散步、跑步或放狗通常要搭車去維園或香港仔郊野公園。環境方面,跑馬地住宅區本身算靜,但戶外空間不足係實際生活要考慮嘅問題。
屬 12 小學校網,區內有 14 間小學,包括多間傳統名校(如瑪利曼小學、聖保祿天主教小學)。1.2 公里內有 71 間學校,選擇豐富,適合有小朋友嘅家庭。
全幢僅 9 伙,鄰里關係簡單,私隱度高。但無正式管理處,大廈清潔、維修及公共事務需由業主自行協商處理。61 年樓齡,外牆、水電、渠管狀況參差,準買家要預留一筆裝修及維修儲備。
最適合追求寧靜、大單位生活嘅用家,尤其係退休人士或家庭客——醫療配套好(養和醫院近在咫尺)、12 校網有多間傳統名校。亦適合唔介意行斜路、日常出入靠小巴或的士嘅人。唔太適合依賴港鐵通勤嘅上班族(步行 12 分鐘兼斜路),亦唔適合追求會所、泳池等設施嘅家庭客。有小朋友嘅家庭要留意附近公共遊樂場較少,戶外活動需要搭車出去。
全幢只有 9 個單位,屬極低密度單幢樓,通常冇正式管理處或電梯。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商處理,管理費極低或未有收取。
路程經樂活道落黃泥涌道,全程係斜路,落雨或拎住重嘢會比較吃力。日常出入多數人會揀搭小巴(5 號、14M)或直接搭的士,步行只係後備選擇。
步行範圍內未見大型公園或公共休憩空間。最近嘅大型公園係維多利亞公園,搭車約 5-10 分鐘。日常散步或放狗通常要行去跑馬地馬場外圍緩跑徑,或者搭車出去。
會。61 年樓齡影響銀行按揭審批,按揭成數可能較低,還款期或縮短至 20-25 年。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款,並預留較多首期。
12 校網有多間傳統名校,教育方面係優勢。但附近公共遊樂場較少,戶外活動需要搭車出去。單位面積大(1,332 呎起),空間充裕,適合唔介意出入要搭車嘅家庭。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
類型調整分 25.2,公開數據便利度 44.6,中信心,同類位置 34.9,全港參考 10.7
最近港鐵:銅鑼灣站,約 12 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:68 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:71 間Education Bureau
12 校網小學:14 間Education Bureau
最近醫療設施:hospital,約 0.4 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 0.4 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department