樹德大廈位於灣仔大王東街,1978 年入伙,屬華人置業發展嘅單幢住宅,全幢僅 34 個單位,規模極細。最大賣點係交通——港鐵灣仔站步行約 2 分鐘,返金鐘、中環只需一站,啱晒港島核心商業區返工嘅用家。單位實用面積約 517 至 524 呎,屬兩房格局,實用率合理。不過 48 年樓齡偏高,大廈無會所設施,周邊公共休憩空間亦有限,想散步放狗通常要行遠少少去灣仔海濱或香港公園。近期平均呎價約 HK$9,671,較高位回落明顯,對預算有限又想進駐灣仔核心地段嘅用家嚟講,係一個入場門檻相對低嘅選擇。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
灣仔站步行約 2 分鐘,係港島綫核心站,返金鐘一站直達(約 3 分鐘)、中環約 5 分鐘。軒尼詩道同莊士敦道沿線有多條巴士及小巴路線,來往九龍東、旺角甚至南區都方便。電車亦係另一個平價選擇。實際生活上,交通係樹德大廈最大優勢,無論返工定假日出行都極具彈性;代價係灣仔站繁忙時間人流極高,出入月台需預留排隊時間。
灣仔區生活配套成熟,但樹德大廈位處大王東街,偏向內街,附近以車房、建材舖為主,日常買餸要行去灣仔街市(約 5 分鐘)或利東街一帶超市。食肆選擇集中喺莊士敦道同皇后大道東,由茶餐廳到高級餐廳都有。醫療方面,律敦治醫院步行約 4 分鐘可達,普通科門診同急症服務就近。最大生活短板係公共休憩空間不足,附近無大型公園,想散步或親子活動要去香港公園或灣仔海濱長廊。
樹德大廈平均呎價約 HK$9,671,對比灣仔區同樓齡物業屬偏低水平,近期價格回落約 34.2%,成交僅 1 宗,市場流通性偏低。以 500 餘呎單位計,入場門檻約 500 萬左右,係灣仔核心地段少見嘅低水位選擇。不過 48 年樓齡影響銀行按揭年期,實際可造按揭成數需向多間銀行查詢。放盤量極少,業主議價空間有限。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
灣仔站步行約 2 分鐘,港島綫返金鐘、中環極快。軒尼詩道沿線巴士小巴路線密集,通宵交通選擇亦多,整體通勤體驗係樹德大廈最大賣點。
大王東街偏向內街,附近以車房建材舖為主,日常買餸要行去灣仔街市或超市。食肆選擇集中喺莊士敦道一帶,生活便利度唔及灣仔核心大街。
屬 12 小學校網,涵蓋 14 間小學,包括多間傳統名校。1.2 公里內有 35 間學校,選擇充足,適合有小朋友嘅家庭。
律敦治醫院步行約 4 分鐘,急症同普通科門診都好近。2 公里內有 11 個醫療點,日常睇醫生唔使擔心。
步行範圍內無大型公共休憩空間或運動場地,想散步、放狗或做運動通常要行去香港公園或灣仔海濱長廊,對追求戶外活動嘅人係明顯短板。
最適合喺港島核心商業區返工、追求極致交通方便嘅單身人士或年輕夫婦,尤其係預算有限又想住灣仔嘅用家。12 校網有多間傳統名校,亦吸引家庭客,但要留意單位實用面積約 500 呎,空間有限。唔適合追求會所設施、綠化環境或寧靜生活嘅人,亦唔適合行動不便者(無電梯資料需實地確認)。收租投資者要留意放盤量少,流轉性偏低。
步行範圍內無大型公園,最近嘅公共休憩空間係香港公園(約 15 分鐘步程)或灣仔海濱長廊(約 10 分鐘)。日常散步放狗要行遠少少,唔係落樓就到。
48 年樓齡會影響銀行按揭審批,按揭成數可能較低,還款期或縮短至 20-25 年。建議準買家先向多間銀行查詢估價及按揭條款,確認負擔能力。
全幢 34 伙屬單幢式住宅,通常設有基本管理服務,但詳細管理費及設施需向代理或業主查詢。電梯方面建議實地確認,舊樓有機會無電梯或電梯較舊。
實用面積約 517 至 524 呎,屬兩房格局,實用率合理。以灣仔區單幢樓嚟講,呢個呎數算係中等偏大,適合小型家庭或二人世界。
近期呎價約 HK$9,671,較高位回落明顯,成交疏落反映市場流轉性低。價錢喺灣仔核心地段算偏低,但要留意樓齡高影響按揭,以及放盤極少,實際選擇有限。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 45.2,公開數據便利度 64.7,中信心,全港參考 56.9
最近港鐵:灣仔站,約 2 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:93 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:35 間Education Bureau
12 校網小學:14 間Education Bureau
最近醫療設施:律敦治醫院,約 0.4 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:律敦治醫院,約 0.4 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:1 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:1 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot

點擊任一張卡,可詳細比較或查看詳情。
98.4The Avenue
灣仔站· 2 分鐘
84.3Queen's Cube
灣仔站· 4 分鐘
90.4Convention Plaza Apartments
會展站· 4 分鐘
98.0The Zenith
灣仔站· 3 分鐘
89.6J Residence
灣仔站· 3 分鐘
76.5Causeway Centre
會展站· 2 分鐘