宜順大廈位於西營盤第二街,1984 年入伙,單幢 66 伙,實用面積 249 至 316 呎,屬典型市區上車盤。最大賣點係交通——港鐵西營盤站步行僅 1 分鐘,返中環、金鐘一程直達,通勤極之方便。環境係另一個突出之處,周邊綠化及戶外資源較多,散步放狗唔使行太遠。樓齡 42 年,單位偏細,適合單身或年輕夫婦,家庭客要留意空間有限。近期平均呎價約 HK$13,484,比去年回落約 16.8%,放盤叫價約 380 萬,對預算有限又想進駐港島嘅買家有一定吸引力。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
西營盤站步行約 1 分鐘直達,係港島綫西延段,往中環約 6 分鐘、金鐘約 8 分鐘,返工返學非常直接。第二街一帶亦有小巴及巴士路線,來往港島北岸同南區。600 米內有約 110 個公共交通站點,選擇極多。唯一要留意係港島綫西營盤至堅尼地城段班次較疏,繁忙時間或要等耐少少。
西營盤係舊區,生活配套以街舖為主。第二街、第三街一帶有茶餐廳、麵包舖、雜貨店,買餸可去正街街市或附近超市。大型商場要去到西寶城或中環先有。醫療方面,贊育醫院步行約 3 分鐘,急症服務亦在附近,2 公里內有 9 個醫療點,睇醫生方便。休憩方面,附近有中山紀念公園等戶外空間,晨運散步有地方去。整體配套夠用但唔算豐富,習慣大型商場嘅人可能要適應。
宜順大廈近期平均呎價約 HK$13,484,對比去年回落約 16.8%,近期僅錄得 1 宗成交,市況偏靜。放盤叫價約 380 萬,以港島區上車盤嚟講門檻唔算高。同區比較,西營盤一帶單幢舊樓呎價普遍在 $12,000-$15,000 水平,宜順大廈處於中位。樓齡 42 年會影響按揭年期,實際可造按揭成數需向銀行查詢。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
西營盤站步行約 1 分鐘,港島綫直達中環金鐘,600 米內有超過 100 個公共交通站點,巴士小巴選擇極多,返工返學非常方便。
附近有中山紀念公園等戶外空間,地區綠化資源較多,喺西區舊樓群中算係難得嘅喘息空間,晨運散步或假日放狗都唔使特登搭車出去。
贊育醫院步行約 3 分鐘,急症服務約 0.3 公里,2 公里內有 9 個醫療點,日常睇醫生或緊急情況都好方便,尤其適合有長者或長期病患嘅家庭。
11 小學校網有 16 間小學,中西區中學網 Band 1 學校達 9 間,校網質素理想。1.2 公里內有 96 間學校,返學路程短,對有小朋友嘅家庭係加分項。
西營盤以街舖為主,正街街市、茶餐廳、雜貨店齊全,日常買餸食飯無問題。但大型商場購物要行遠少少去西寶城或中環,習慣一站式商場嘅人會覺得冇咁方便。
單幢 66 伙,規模細,鄰里關係相對簡單,但亦意味無管理處、無會所,大廈事務要靠業主自行協商,對於習慣大型屋苑管理嘅人可能要適應。
最適合喺港島返工嘅單身人士或年輕夫婦,尤其係預算有限但想住港島、重視交通方便嘅上車客。11 校網有 16 間小學,中西區中學 Band 1 比例高,適合有小朋友嘅家庭,但單位偏細(最細 249 呎),有小朋友可能要考慮空間是否足夠。唔適合追求新樓會所、大單位或駕車為主嘅用家——屋苑無停車場,附近泊車亦唔方便。
宜順大廈係單幢樓,66 個單位,通常設有電梯。但由於規模細,一般冇正式管理處或會所,大廈清潔、維修等事務由業主共同協商處理。
42 年樓齡,銀行審批按揭時會考慮樓齡同物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議準買家先向多間銀行查詢估價同按揭條款,預留較多首期。
西營盤站位於港島綫,往中環約 6 分鐘、金鐘約 8 分鐘,返港島核心商業區非常直接。不過西營盤至堅尼地城段班次較疏,繁忙時間或要等耐少少。
附近有中山紀念公園等戶外空間,步行約 10 分鐘可達,適合晨運、散步或放狗。以舊區嚟講,呢區嘅綠化資源算係唔錯。
11 校網有 16 間小學,中西區中學網 Band 1 學校有 9 間,係傳統名校區,對有小朋友嘅家庭嚟講係好大嘅優勢。不過單位偏細(最細 249 呎),有小朋友要考慮空間是否足夠。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 82.2,公開數據便利度 68.8,中信心,全港參考 86.0
最近港鐵:西營盤站,約 1 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:110 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:3 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:96 間Education Bureau
11 校網小學:16 間Education Bureau
最近醫療設施:贊育醫院,約 0.3 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
最近急症服務:hospital,約 0.3 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:4 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data