好景樓位於屯門市中心明藝街,1973 年入伙,全幢僅 20 個單位,係屯門區典型嘅市區單幢舊樓。最大賣點係交通——港鐵屯門站步行約 3 分鐘,輕鐵同巴士總站亦喺附近,往返九龍同港島相當直接。單位實用面積 637 呎,以單幢樓嚟講間隔四正,但樓齡已達 53 年,內部狀況參差,準買家需預留裝修預算。屋苑無會所、無停車場、無管理處,大廈公共事務由業主自行協商。適合追求屯門市中心方便生活、唔介意舊樓嘅用家,尤其係想用較低入場門檻進駐鐵路沿線嘅買家。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
屯門站步行約 3 分鐘,係西鐵綫(而家屬屯馬綫)車站,往尖東約 30 分鐘、南昌約 20 分鐘,轉車過海或去九龍東都算方便。600 米範圍內有 53 個公共交通站點,包括輕鐵、巴士同小巴,區內穿梭選擇極多。實際生活上,最突出係路線密度高同轉車彈性大;唯一代價係繁忙時間屯門站人流集中,排隊入閘要預時間。
屯門市中心配套成熟,好景樓步行範圍內有屯門市廣場、V City 等商場,超市、百貨、食肆選擇充足。街市方面,附近有仁愛街市同新墟街市,買餸方便。醫療方面,約 0.2 公里有普通科診所,屯門醫院約 1 公里,急症支援算近。不過屋苑附近步行範圍內未見大型公園或康體設施,想跑步做運動通常要行遠少少去屯門公園或搭車去泳池。
好景樓目前放盤叫價約 HK$280 萬,以 637 呎單位計,呎價約 HK$4,400 水平,對比同區大型屋苑如屯門市廣場(呎價約 $8,000-$9,000)明顯低一截。53 年樓齡影響銀行按揭年期,實際可造按揭成數需向多間銀行查詢。全幢僅 20 伙,放盤極少,業主議價空間有限,市場流通性較低。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
港鐵屯門站步行約 3 分鐘,600 米內有 53 個公共交通站點,輕鐵同巴士網絡密集,往返屯門各區以至九龍都好方便。
屯門市中心商場、街市、食肆齊全,日常買餸購物步行可達。不過屋苑本身無任何設施,洗衣、收信等要自己搞掂。
約 0.2 公里有普通科診所,屯門醫院約 1 公里,急症同專科支援算近,日常睇醫生唔使長途跋涉。
1.5 公里內無康樂設施,最近嘅大型公園係屯門公園,步行約 10-15 分鐘。想做運動或散步,通常要行遠少少或搭車出去。
屋苑位處明藝街,周邊以舊樓同商舖為主,1.2 公里內未見大型公共休憩空間。環境較為密集,嘈雜程度視乎樓層同方向。
71 校網有 15 間小學,1.2 公里內有 97 間學校,選擇充足。校網內學校質素平均,唔算特別進取嘅校網,適合一般家庭。
最適合追求屯門市中心方便生活、預算有限嘅上車客或單身人士,尤其喺屯馬綫沿線返工嘅用家。71 校網有 15 間小學,選擇充足,但校網內競爭一般,適合家庭客留意。唔適合追求新樓會所、管理服務嘅買家,亦唔適合行動不便者(無電梯、無管理員)。
全幢只有 20 個單位,屬極細規模單幢樓,通常冇正式管理處或電梯。大廈清潔、垃圾處理等公共事務由業主共同協商處理,管理費極低或未有收取。
可以申請按揭,但 1973 年入伙(樓齡 53 年),銀行審批時會考慮樓齡及物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至 20-25 年。建議先向多間銀行查詢估價及按揭條款。
步行約 5-8 分鐘可達仁愛街市同新墟街市,兩者都係屯門市中心主要街市,乾濕貨齊全。另外 V City 同屯門市廣場有超市,日常買餸選擇充足。
71 校網有 15 間小學,學校選擇充足,但單位 637 呎以家庭嚟講空間尚可。不過無電梯、無會所、樓齡高,有小朋友或老人家嘅家庭要考慮實際生活需要。
全幢僅 20 伙,放盤量向來極少,市場流通性低。目前叫價約 HK$280 萬,業主議價空間有限,準買家需要耐心等待合適放盤。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 71.6,公開數據便利度 67.1,中信心,全港參考 77.6
最近港鐵:屯門站,約 3 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:53 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:3 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:97 間Education Bureau
71 校網小學:15 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.2 公里Hospital Authority
最近急症服務:屯門醫院,約 1.0 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department