永華大廈係筲箕灣南安街嘅單幢住宅,1979 年入伙,由信置發展,全幢 144 個單位,實用面積由 319 至 336 呎,主打細單位。位置最近港鐵筲箕灣站,步行約 5 分鐘,返工返港島東或過海都算方便。屋苑附近有街市同民生商舖,日常生活所需行幾步就搞掂。樓齡 47 年,單位實用率唔錯,但無會所、無停車場,公共空間有限。近期平均呎價約 HK$10,736,放盤叫價約 350 萬至 360 萬,屬於區內上車價位。適合預算有限、想喺港島區上車嘅單身人士或年輕夫婦,家庭客就要留意校網同空間限制。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
筲箕灣站步行約 5 分鐘,搭港島綫往中環約 20 分鐘、金鐘約 18 分鐘,往太古坊約 10 分鐘,返工時間穩定。筲箕灣巴士總站喺附近,有多條路線來往九龍東、新界及港島南,包括 102、106 等過海線。小巴網絡亦完善,尤其適合去柴灣、小西灣一帶。整體交通屬中規中矩,港島東通勤方便,但過海到九龍西或新界北就要轉車。
南安街一帶有唔少民生商舖同茶餐廳,買餸可以去筲箕灣街市,步行約 5 分鐘,選擇多而且價錢合理。附近有小型超市同藥房,日常補給唔成問題。大型購物就要行去筲箕灣廣場或搭車去太古城中心。食肆以街坊小店為主,選擇唔算多但夠用。醫療方面,最近普通科診所約 0.2 公里,急症則要去東區尤德夫人那打素醫院,約 1.3 公里,車程約 5-10 分鐘。休憩空間有限,附近未有大型公園或海濱長廊,想散步通常要行去愛秩序灣公園。
永華大廈平均呎價約 HK$10,736,在筲箕灣區內屬中下水平,相比同區大型屋苑如峻峰花園(約 $13,000/呎)明顯低一截。近期價格升幅約 12%,但成交疏落,僅 1 宗。放盤叫價約 350 萬至 360 萬,放盤呎價約 $8,685 至 $8,717,低於平均成交價,反映業主叫價審慎。以港島區上車盤嚟講,門檻相對親民。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
筲箕灣站步行約 5 分鐘,港島綫直達中環金鐘,巴士總站有多條路線,整體通勤穩定。600 米內有 86 個公共交通站點,選擇多但繁忙時間港島綫較迫。
附近有街市同民生商舖,日常買餸食飯行幾步就到。但大型購物要搭車出去,食肆選擇以街坊小店為主,唔算多樣化。
16 小學校網有 13 間小學,1.2 公里內有 60 間學校,選擇唔少但校網整體競爭力一般,唔及 14 網(太古)或 11 網(中西區)受歡迎。
最近普通科診所約 0.2 公里,睇普通科算方便。但急症要去東區尤德夫人那打素醫院(約 1.3 公里),2 公里內醫療點僅 5 個,選擇唔算多。
步行範圍內未見大型康樂中心或運動場,1.5 公里內無康樂設施。附近公共休憩空間亦有限,想跑步做運動通常要行去愛秩序灣海濱或搭車去維園。
最適合預算有限、想喺港島區上車嘅單身人士或年輕夫婦,尤其喺港島東返工嘅用家,步行加地鐵通勤好方便。144 伙嘅單幢樓鄰里關係簡單,管理費低。唔太適合有小朋友嘅家庭——16 校網選擇有限,單位最大僅 336 呎,空間唔夠用。亦唔適合追求會所、停車場或新樓設施嘅買家,呢類配套欠奉。
有,單幢樓設有電梯同基本管理服務。由於只有 144 伙,管理費相對大型屋苑低,但公共設施有限,大廈清潔同保安屬基本級別。
1979 年入伙,樓齡 47 年,銀行審批按揭時會考慮樓齡同物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短。建議準買家先向多間銀行查詢估價同按揭條款。
有,筲箕灣街市步行約 5 分鐘就到,係區內主要街市,濕貨乾貨齊全,價錢合理。附近亦有小型超市同藥房,日常買餸補給好方便。
單位實用面積最大只有 336 呎,空間有限,有小朋友嘅家庭會比較逼。16 校網有 13 間小學,但整體競爭力一般。如果係二人世界或單身人士就幾適合,家庭客建議睇同區較大單位嘅屋苑。
放盤呎價約 $8,685 至 $8,717,低於近期平均成交呎價 $10,736,叫價算審慎。但成交疏落(近期僅 1 宗),議價空間要同業主傾。以港島區上車盤嚟講,呢個價位門檻算低。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 23.1,公開數據便利度 62.5,中信心,全港參考 39.3
最近港鐵:筲箕灣站,約 5 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:86 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:60 間Education Bureau
16 校網小學:13 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.2 公里Hospital Authority
最近急症服務:東區尤德夫人那打素醫院,約 1.3 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot
基本社區生活訊號:2 項Estatepk base estate data
1.2 公里內公共休憩/開放空間:0 個Lands Department
地區綠化及戶外資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot

點擊任一張卡,可詳細比較或查看詳情。
96.6Aldrich Garden
筲箕灣站· 1 分鐘
93.4Island Garden
筲箕灣站· 10 分鐘
92.1Grand Promenade
西灣河站· 5 分鐘
95.7Lime Gala
筲箕灣站· 3 分鐘
94.5The Holborn
西灣河站· 3 分鐘
22.2Tai On Building
西灣河站· 1 分鐘