愉田苑係沙田第一城區內其中一個居屋屋苑,1982 年入伙,由房委會發展,7 座共 1,704 伙,實用面積由 414 至 568 平方呎。最大賣點係位置——港鐵第一城站步行約 2 分鐘,返九龍東或港島都方便。屋苑旁邊就係置富第一城商場,超市、街市、食肆一應俱全,日常買餸食飯好就腳。康樂配套係另一亮點,屋苑自設籃球場同兒童遊樂場,附近仲有城門河單車徑同公園,假日想踩單車或散步都唔使搭車。44 年樓齡屬偏高,但居屋設計實用,保養得宜。對於想喺沙田搵平價上車盤、重視交通同配套嘅用家嚟講,愉田苑係值得考慮嘅選擇。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
第一城站位於馬鞍山綫,步行約 2 分鐘直達,往大圍站約 5 分鐘可轉東鐵綫,往鑽石山約 15 分鐘,往金鐘約 30 分鐘。屋苑附近有銀城街小巴總站,提供多條小巴路線來往沙田市中心、威爾斯親王醫院及港鐵站。巴士方面,大涌橋路有多條巴士線前往九龍東、新界西。整體交通網絡完善,繁忙時間馬鞍山綫班次頻密,通勤體驗穩定。
置富第一城商場喺正旁邊,內有百佳超市、街市、藥房、快餐店同多間食肆,日常買餸食飯好方便。商場亦有診所、補習社、銀行等社區配套。想行大商場,沙田新城市廣場搭兩個站就到。醫療方面,威爾斯親王醫院步行約 10 分鐘可達,急症同專科服務都近。休憩方面,城門河畔公園、單車徑近在咫尺,屋苑內亦有籃球場同兒童遊樂場,整體生活配套充裕。
愉田苑平均呎價約 HK$10,000,放盤叫價由 HK$400 萬至 HK$610 萬不等,放盤呎價約 HK$7,030 至 HK$9,272。相比同區居屋如廣源邨、愉翠苑,愉田苑呎價屬中位水平。近期價格趨勢升 18.7%,但成交宗數偏少(2 宗),反映放盤量有限。呎租約 HK$33,租金回報約 4 厘,以居屋來說算吸引。44 年樓齡影響按揭年期,準買家需留意銀行估價。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
第一城站步行約 2 分鐘,馬鞍山綫來往九龍東同港島都算直接。附近有 58 個公共交通站點,小巴巴士選擇多,返工返學好方便。
91 校網有 17 間小學,1.2 公里內有 65 間學校,選擇多。中學網有 38 間中學,當中 13 間屬 Band 1,對有小朋友嘅家庭係加分項。
最近診所約 0.1 公里,睇普通科算方便。急症有威爾斯親王醫院,步行約 10 分鐘可達,2 公里內有 7 個醫療點,基本醫療需求可以滿足。
屋苑自設籃球場同兒童遊樂場,附近有城門河公園同單車徑,區內有 3 個大型公園/郊野資源,假日想踩單車、跑步或野餐都唔使搭車出去。
愉田苑周邊以住宅區為主,環境算清靜。附近有城門河同公園綠化帶,唔似市中心咁嘈雜。不過步行範圍內未見大型公共休憩空間,想散步通常要行去城門河畔。
最適合想喺沙田上車、預算有限嘅用家,尤其係喺九龍東或港島返工嘅人士(第一城站直達)。91 校網有 17 間小學,適合有小朋友嘅家庭。屋苑自設籃球場同兒童遊樂場,家庭客活動空間足夠。唔太適合追求新樓會所設施嘅買家,亦唔適合需要較高按揭成數嘅人士——44 年樓齡會影響銀行按揭審批。
愉田苑係房委會發展嘅居屋屋苑,1982 年入伙。買賣同按揭受居屋轉讓限制影響,未補地價單位只能賣俾綠表或白居二買家,補咗地價就可以自由轉讓。
44 年樓齡屬偏高,銀行審批按揭時會考慮樓齡同物業狀況,按揭成數可能較低,還款期或縮短至 20-25 年。建議先向多間銀行查詢估價,尤其係未補地價居屋,按揭條款更嚴格。
愉田苑樓齡最高(1982 年),但位置最靚,第一城站步行 2 分鐘。愉翠苑(2001 年入伙)較新但離港鐵站遠少少。廣源邨係公屋,規模更大但配套較少。愉田苑呎價約 $10,000,屬三者中位水平。
好方便。置富第一城商場內有街市同百佳超市,步行 3 分鐘就到。街市規模唔大但基本肉菜海鮮齊全。如果想行大啲嘅街市,可以搭車去沙田市中心或大圍。
愉田苑設有停車場,但車位數量有限,供求緊張。住戶申請車位需輪候,建議準買家確認是否連車位放售,或考慮附近公眾停車場。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 88.8,公開數據便利度 71.9,中信心,全港參考 91.2
最近港鐵:第一城站,約 2 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:58 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:5 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:65 間Education Bureau
91 校網小學:17 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.1 公里Hospital Authority
最近急症服務:威爾斯親王醫院,約 0.3 公里Hospital Authority / Estatepk snapshot
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:3 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot