錦暉花園係屯門置樂區一個中型居屋屋苑,1987 年入伙,由新鴻基發展,4 座共 480 伙。屋苑最大賣點係自設室外泳池同園林花園,康樂配套喺同區居屋中算係數一數二。交通方面,步行去屯門站約 15 分鐘,日常出入主要靠置樂一帶嘅巴士同小巴網絡。生活配套就相當成熟,附近有街市、超市同食肆,日常生活買嘢食飯好方便。單位實用面積由 537 至 640 平方呎,間隔實用。樓齡 39 年,近期平均呎價約 HK$6,518,價格較高位回落約 5.4%,入場費約 398 萬起。適合追求居住空間同康樂設施、唔介意搭車出入嘅家庭客。
以下分析由數據綜合而成,幫你理解呢個屋苑嘅實際居住體驗。
最近港鐵屯門站步行約 15 分鐘,路程偏遠,日常返工返學多數會搭輕鐵或巴士接駁。置樂花園一帶有多條巴士線來往市區,包括 58M、58X 等直達葵涌、旺角,以及多條小巴路線穿梭屯門各區。實際生活上,搭車選擇唔少,但要預返多啲通勤時間,尤其繁忙時段巴士班次較疏。對於喺屯門區內返工嘅人影響不大,但跨區通勤就要留意時間成本。
置樂區生活配套成熟,附近有置樂街市、百佳超市同多間茶餐廳、快餐店,日常買餸食飯非常方便。屋苑自設室外泳池、兒童遊樂場同園林花園,康樂設施喺居屋中算係相當齊全。醫療方面,最近普通科診所約 0.9 公里,急症服務要去屯門醫院(約 2.7 公里),日常睇醫生要搭車出去,略為不便。附近有屯門公園同海濱長廊,假日散步踩單車有地方去。
錦暉花園平均呎價約 HK$6,518,喺屯門居屋中屬於中等水平。近期價格回落約 5.4%,放盤叫價由 398 萬至 488 萬不等,放盤呎價約 HK$6,219 至 HK$7,062。相比同區私樓如置樂花園,錦暉花園呎價較低,但因為係居屋性質,買賣及按揭有較多限制。近期成交偏靜(僅 1 宗),市場放盤量有限。
根據公開資料整理交通、配套、教育、醫療同環境等實際生活線索。
最近港鐵站係屯門站,步行約 15 分鐘,日常出入主要靠巴士小巴。600 米內有 32 個公共交通站點,選擇唔少但要預時間等車,跨區通勤唔算方便。
置樂區配套成熟,附近有街市、超市同食肆,日常生活買餸食飯好就腳。屋苑自設泳池同兒童遊樂場,生活便利度喺屯門居屋中算唔錯。
最近普通科診所約 0.9 公里,急症服務要去屯門醫院約 2.7 公里。日常睇醫生要搭車出去,對長者或長期病患人士嚟講唔太方便。
屋苑自設室外泳池、兒童遊樂場同園林花園,康樂配套喺居屋中算係數一數二。附近有屯門公園同海濱長廊,假日活動空間充足。
屋苑附近步行範圍內未見大型公共休憩空間或開放空間,想散步通常要行去屯門公園或海濱。周邊以住宅同商舖為主,環境密度較高。
71 校網有 15 間小學,1.2 公里內有 51 間學校,選擇算多。區內有屯門官立小學、保良局等學校,對有小朋友嘅家庭嚟講校網選擇充足。
最適合追求居住空間同康樂設施嘅家庭客,尤其係有小朋友嘅家庭——屋苑有泳池同遊樂場,71 校網有 15 間小學選擇。亦適合喺屯門區返工、唔介意搭車出入嘅用家。唔太適合依賴港鐵通勤嘅跨區上班族(步行 15 分鐘到站),亦唔適合需要頻繁睇醫生嘅長者(醫療配套較弱,最近急症室約 2.7 公里)。
錦暉花園係新鴻基發展嘅居屋,補地價後可以自由買賣。未補地價單位只能賣俾綠表人士或合資格買家,按揭成數同還款期亦有限制,建議買賣前先向律師或地產代理確認業權狀況。
步行約 15 分鐘,路程約 1 公里。日常多數人會喺置樂搭輕鐵或巴士接駁去屯門站,車程約 5 分鐘。如果日日返工過海,建議預算 45 分鐘至 1 小時通勤時間。
屋苑設有停車場,車位數量有限,以 480 伙計車位比例唔算高。有意買車嘅準買家建議問清楚是否連車位放售,或確認管理處有冇車位輪候冊。
最近普通科診所約 0.9 公里,步行約 10-12 分鐘。急症服務要去屯門醫院,約 2.7 公里,搭車約 10 分鐘。日常小病睇醫生尚可應付,但對長者或需要頻繁覆診嘅人嚟講就唔算太方便。
錦暉花園係居屋,置樂花園係私樓。錦暉花園樓齡 39 年,置樂花園約 43 年。錦暉花園單位實用面積較大(537-640 呎),自設泳池;置樂花園單位較細,但位置更近輕鐵站。兩者呎價相近,視乎買家對業權同配套嘅要求。
主分數按物業類型調整,村屋及低密度住宅會同時參考同類位置及全港便利度;下方保留公開數據證據及資料信心。
一般屋苑百分位 36.3,公開數據便利度 63.9,中信心,全港參考 49.9
最近港鐵:屯門站,約 15 分鐘Estatepk base estate data
600 米內公共交通站點:32 個Transport Department
屋苑設施及生活標籤:7 項Estatepk base estate data
1.2 公里內學校:51 間Education Bureau
71 校網小學:15 間Education Bureau
最近醫療設施:clinic,約 0.9 公里Hospital Authority
最近急症服務:hospital,約 2.7 公里Hospital Authority
1.5 公里內康樂設施:0 個Leisure and Cultural Services Department
所在地區大型公園/郊野資源:2 項AFCD/LCSD / Estatepk snapshot