收錄屋苑
513 個
已排除資料過薄項目
大埔位於新界東北,係一個集住宅、鄉郊同社區配套於一身嘅成熟地區。區內住宅選擇多元化,既有大埔中心(1985年入伙,呎價約HK$10,976)、太湖花園(1992年,約HK$11,024)呢類老牌私人屋苑,亦有嵐山(2014年,約HK$8,800)同天鑽(2020年,約HK$11,381)等較新樓盤,另外仲有太和邨、富善邨等公屋屋邨,覆蓋唔同預算同住屋需求。交通方面,東鐵綫貫穿大埔(大埔墟站、太和站),約30分鐘可達金鐘,往返九龍同港島都算方便。日常生活配套集中於大埔中心一帶,有超級市場、街市、食肆同商場,基本生活需要唔使跨區解決。區內亦有單車徑連接吐露港海濱,係假日休憩嘅常見選擇。
把屋苑、分區、港鐵步程、校網、中學、醫院及公園資料整合成可比較的地區視圖;便利度使用公開數據實際分。
收錄屋苑
513 個
已排除資料過薄項目
已知住宅單位
57,489
513 個屋苑提供單位數
屋苑平均呎價
HK$9,171/呎
52 個屋苑有售價樣本
完整呈現市場與投資、交通、生活配套、教育人口與未來發展資料。
| 指標 | 數值 | 數據來源 |
|---|---|---|
| 實用呎價中位數 | HKD $11,000-$14,000/呎(大埔中心約$10,000-$16,689/呎;大埔廣場約$9,365-$11,983/呎;白石角新盤約$13,000-$16,000/呎) | 中原地產、28Hse(2026年4月) |
共 513 個收錄屋苑,第 3 / 26 頁,顯示第 41 至 60 個代表項目。
屋苑平均呎租
HK$32/呎/月
16 個屋苑有租金樣本
公開數據便利度
56.8/100
512 個屋苑有實際便利度評分
12 分鐘港鐵覆蓋
76%
391 個屋苑步行可達港鐵
小學校網
2 個
按屋苑地址對應校網聚合
2015 後入伙
4 個
最新入伙年份:2026
判斷供應新舊及翻新壓力。
1%
4%
7%
21%
16%
11%
2%
1%
1%
36%
按最近港鐵站步行時間分組。
4%
65%
12%
10%
10%
屋苑最集中的港鐵站。
按本區屋苑對應小學校網聚合,方便家長先看覆蓋面。
醫療、康樂及升中資料由本站獨立資料表匯總。
| 3年升跌幅 |
| 約+2%至-3%(2023-2026年相對平穩,2025年底起回升) |
| 中原城市領先指數、屋苑成交數據(2026年) |
| 5年升跌幅 | 約-10%至-18%(2021年高峰後顯著回落,2025年中見底) | 差餉物業估價署、成交數據(2026年) |
| 平均租金回報率 | 3.5%-4.5%(大埔中心達4.55%,為全港回報率最高屋苑之一) | 中原CRI、差餉物業估價署(2026年1-2月) |
| 交投活躍度 | 中至高(大埔中心2026年4月成交13宗;白石角新盤交投活躍) | 中原地產成交數據(2026年) |
| 指標 | 數值 | 數據來源 |
|---|---|---|
| 前往中環時間 | 約38-45分鐘(東鐵線:大埔墟→金鐘約38分鐘;太和→金鐘約40分鐘;駕車約45-60分鐘) | 港鐵官網、Moovit(2026年) |
| 前往口岸時間 | 約15-25分鐘(大埔墟→羅湖約15分鐘;大埔墟→落馬洲約20分鐘) | 港鐵官網時間表(2026年) |
| 區內港鐵站 | 大埔墟站、太和站、大學站(鄰近中文大學) | 港鐵公司(2026年) |
| 未來基建 | 北環線不經大埔市中心,但白石角站(東鐵線)研究中;吐露港公路持續改善;完善單車徑網絡連接馬鞍山 | 運輸及物流局、規劃署(2026年) |
| 步行友善度 | 中高(大埔新市鎮規劃成熟,人行道網絡完善;大型屋苑多設有商場及休憩空間;單車徑網絡發達) | 規劃署、區議會(2026年) |
| 指標 | 數值 | 數據來源 |
|---|---|---|
| 地標商場 | 大埔超級城(全港最大商場之一,約60萬平方呎)、大埔中心商場、大埔廣場商場、太和廣場 | 美聯物業、香港置業(2026年) |
| 綠化空間 | 大埔滘公園、船灣淡水湖郊野公園、八仙嶺郊野公園、吐露港單車徑、大埔海濱公園 | 康樂及文化事務署、漁農自然護理署(2026年) |
| 社區氛圍 | 典型中產家庭社區,教育氣息濃厚(鄰近中文大學及教育大學);84校網為全港最受歡迎校網;近年白石角發展帶來新人口 | 區議會、教育局(2026年) |
| 指標 | 數值 | 數據來源 |
|---|---|---|
| 小學校網 | 84校網(全港排名第一熱門校網,超收情況最嚴重) | 教育局(2026年) |
| Band 1中學 | 迦密柏雨中學(Band 1A)、王肇枝中學(Band 1B)、聖公會莫壽增會督中學(Band 1B)、恩主教書院(Band 1C)、南亞路德會沐恩中學(Band 1C) | Schooland、Sunday Kiss(2025-2026年) |
| 家庭月入中位數 | HKD $30,700-$31,300(大埔區2025年數據;2024年為$31,300,2025年微跌1.9%) | 政府統計處(2025年) |
| 主要年齡層 | 35-54歲(大埔中心年齡中位數40-47歲;家庭住戶平均2.5-2.7人) | 政府統計處、中原數據(2025年) |
| 指標 | 數值 | 數據來源 |
|---|---|---|
| OZP影響 | 大埔分區計劃大綱圖持續修訂,白石角/吐露港一帶規劃為「綜合發展區」,允許中至高密度住宅發展;大埔工業邨活化轉型 | 規劃署(2025年) |
| 未來5年供應 | 白石角新盤持續供應(University Hill、Silicon Hill等);大埔市中心舊樓重建項目陸續推出,預計未來3-4年潛在供應約3,000-5,000伙 | 差餉物業估價署、發展商公告(2026年) |
| 北都影響 | 大埔非北都核心區,但受惠於北都整體發展帶來的基建改善(如道路網絡升級);白石角與北都創科走廊連接,具潛在升值空間 | 發展局、規劃署(2026年) |
65 個屋苑 · 高於本區平均 +6.1